Pedagógus-továbbképzés Vörösmarton

419
06-pedagoguskepzes_vorosmart-9

Múlt csütörtökön pedagógusok számára szervezett továbbképzést az eszéki Pedagógiai Intézet a Vörösmarti Általános Iskolában, melynek fő témája a „leépítő” és építő jellegű kritika volt.

Az eszéki Pedagógiai Intézet évente több alkalommal szervez továbbképzést, múlt héten a Vörösmarti Általános Iskolában került sor egy olyanra, amelyen a magyarul oktató pedagógusok vettek részt. Varga Erna magyar tanügyi főtanácsos lapunknak elmondta, a képzések témáit általában a pedagógus kollégákkal közösen választják ki, rendszerint módszertani témákat boncolgatnak, melyek minden nevelő számára hasznosak, bármilyen szakosak is.
A csütörtöki képzésen két előadásra került sor. Az első témája a „leépítő” és építő jellegű kritika volt, a másodiknál a haragkezelés problémáját járták körül, végül pedig műhelyfoglalkozást tartottak.
– Nagyon érzékeny témáról van szó, hiszen nem mindegy, hogy a gyerekhez hogy viszonyulunk: ha úgy kritizáljuk, hogy utána magába fordul, az később problémát jelenthet neki a tanulásban, sőt a mindennapi életben is. A jóindulatú kritika viszont motiválhatja, jobb teljesítményre késztetheti – fejtette ki lapunknak Varga Erna.
Az előadásokon pontokba szedve elemezték, hogy miért fáj a bírálat, hogyan tehető elviselhetőbbé, illetve építővé, ezenkívül a kritika megfogalmazásával kapcsolatos technikákról és törvényszerűségekről is szó esett. A továbbképzés során a résztvevő pedagógusok is megoszthatták egymással, hogy kit milyen kritikák érintettek az életben és hogyan hatott rájuk.
– Ahogy ránk hatással volt a kritika, ugyanúgy hatunk mi is a gyerekekre minősítéseinkkel, és az a célunk, hogy motiváljuk, jobb teljesítményre serkentsük őket – mondta Varga Erna.
Az előadásokat Uzsalyné dr. Pécsi Rita neveléskutató tartotta. A nevelés sokféle módszerével foglalkozik, jártas a gyerek-, illetve felnőttképzésben is.
– Gyakran fordul elő, hogy kritikát kell megfogalmaznunk a gyerekkel szemben, de üzenetünkkel képtelenek vagyunk hatást gyakorolni rá. Emiatt a tanár vagy a szülő is frusztrálódik. Az sem megoldás, ha nem foglalkozunk az adott problémával. Ez egy nagyon nehéz nevelési kérdés. Korábban sokkal egyenesebb útja volt az engedelmességnek. Ez ma már nincs így, nem is számolhatunk vele, és nyilván az önálló, belső döntést próbáljuk megtanítani a gyereknek, de ehhez hozzá tartozik, hogy el tudja fogadni a kritikát, aminek viszont az a feltétele, hogy meg kell tudnunk úgy fogalmazni, hogy elfogadható legyen, és ne ellenállást szüljön – nyilatkozta lapunknak az előadó.
A pedagógiai intézet legközelebb augusztus végén tart továbbképzést a magyarul oktató pedagógusok számára.

 

{fcomments}