Pečuh: 10. godišnjica osnutka Instituta za jezik Glotta iz Osijeka

13

Institut za jezik Glotta iz Osijeka proslavio je desetljeće rada u službi zajednice, organizirajući jubilarnu konferenciju „Deset godina u službi zajednice” u sjedištu Pečuškog akademskog odbora. Na konferenciju su stigli ugledni lingvisti i znanstvenici iz cijelog Karpatskog bazena.

Institut za jezik Glotta osnovan je u studenom 2014. kao dio Termini mreže za istraživanje mađarskog jezika, s ciljem pružanja potpore mađarskim jezikoslovnim istraživanjima u Hrvatskoj. Prije osnutka Glotte, mađarski jezikoslovci iz Hrvatske djelovali su kroz Imre Samu Institut za jezik. Sve veći broj istraživanja, količina materijala za obradu, pronalaženje mladih istraživača za osiguravanje znanstvenog i stručnog nasljeđa i potreba za jačanjem istraživačkih timova rezultirao je osnivanjem novog centra.

Glottu od osnutka vodi dr. Anna Lehocki-Samardžić, profesorica na Katedri za mađarski jezik i književnost u Osijeku. Uspješnoj suradnji Glotte i Katedre pridonosi i činjenica da rukovodstvo instituta čine djelatnici katedre.

– Naša mala zajednica izgrađena je radom brojnih ljudi, a to sam primijetila dok sam pisala uvodnu riječ. Puno smo postigli u ovih 10 godina. Oduševilo nas je što su naši gosti u svojim čestitkama naglasili koliko je važno sve što radimo. Vrlo smo ponosni na rezultate postignute u prošlom desetljeću, što dokazuju veliki projekti, istraživanja, konferencije i publikacije – istaknula je za naš list dr. Anna Lehocki-Samardžić, predsjednica Instituta za jezik Glotta.

Znanstvena predavanja o očuvanju jezika

Obilježavanje godišnjice organizirano je u obliku znanstvene konferencije, na kojoj su prisustvovali lingvisti iz Mađarske i drugih mađarskih zajednica u dijaspori. Konferenciju su pozdravnim govorima otvorili János Magdó, generalni konzul Mađarske u Osijeku, Nandor Čapo, ravnatelj Uprave za nacionalne manjine Ministarstva znanosti i obrazovanja Hrvatske, Sanja Jukić, prodekanica Filozofskog fakulteta u Osijeku, te Szilvia Szoták, predsjednica mreže Termini.

– Termini je mreža koja postoji već 23 godine i jako smo sretni što imamo institute ili istraživačka mjesta u svakoj regiji. S moje točke gledišta, sreća je da u Osijeku postoji sveučilište koje igra veliku ulogu u dopuni intelektualaca, a kao rezultat toga stvoren je krug, istraživački krug, tim poput Glottinog. Najvažnije je da je Glotta krenula s istraživanjem i dokumentiranjem mađarske jezične raznolikosti u Hrvatskoj, te da usmjerava pozornost na obrazovnu politiku, eventualno jezične i pravne probleme koji pridonose povećanju etnojezične vitalnosti zajednice – izjavila je Szilvia Szoták.

Nakon pozdravnih govora uslijedila su predavanja u različitim sekcijama.

Konferenciju su zajednički organizirali Pečuški akademski odbor, Filozofski fakultet u Osijeku, Generalni konzulat Mađarske u Osijeku, Mađarski Kulturni Krug Zrínyi i Termini mreža za istraživanje mađarskog jezika.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.