A legújabb, horvátországi magyarokról szóló monográfiát, a kis közösség életét helyi szakemberek örökítették meg, ennek a kiadványnak a pécsi bemutatójára került sor a múlt héten.
Budapest és Eszék után Pécsett, a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány szervezésében mutatták be A horvátországi magyarság a 21. században című kötetet, amely a Szemhatár sorozat negyedik részeként látott napvilágot. A monográfia ötlete az eszéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékhez és a szombathelyi Pusztay János nyelvész, egyetemi tanár nevéhez fűződik. A kötettel az volt a cél, hogy a közösségünkről olyan esszék és tanulmányok szülessenek, amelyeket az adott terület ismerői, szakértői készítettek el, akik azokon sok éve tevékenykednek, így nyert hitelességet a mondanivaló.
A Pannon Magyar Házban helyet kapott könyvbemutató résztvevőit Bokor Béla, az alapítvány elnöke köszöntötte, a beszélgetést pedig Minorics Tünde, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Művelődéstudományi Tanszékének adjunktusa moderálta.

A kötetről Pusztay János nyugalmazott professzor, a sorozat szerkesztője beszélt, aki elmesélte a sorozat ötletének és megvalósításának történetét. Lehocki-Samardžić Anna, a kötet szerkesztője és szerzője, az eszéki tudományegyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének vezetője beszélt a szerkesztői munka részleteiről, valamint a horvátországi magyar nyelvhasználatról és nyelvi tájképről. A kötetben szereplő 18 szerző közül Bockovac Tímea, az említett tanszék egyetemi docense és Dobsai Gabriela, a katedra adjunktusa az általuk írt fejezetekről szóltak bővebben. Walkó Ádám pedig, a tanszék vendégoktatója hallgatóiknak a magyar kultúra megőrzésére tett erőfeszítéséről és közösségépítő tevékenységéről beszélt.