Pályázati támogatásnak köszönhető a fejlődés

10

A Várdaróc Magyar Kultúregyesület évek óta sikeresen pályázik a Csoóri Sándor Alap által kiírt pályázatokon, ennek köszönhetően is látható fejlődést értek el tánccsoportjai.

A Várdaróc Magyar Kultúregyesület 2005 decemberében alakult. Eseményekben gazdag, rendkívül mozgalmas időszak van mögötte. Több nagyszabású rendezvény, összejövetel szervezője, számos Kárpát-medencei magyar egyesülettel, önkormányzattal alakított ki jó kapcsolatot, ennek köszönhetően a tánccsoportjai gyakran szerepelnek országhatáron túl is. Több évig szereplői voltak a Vendégségben Budapesten elnevezésű rendezvénynek is. Rendszeres fellépői Baranya és Szlavónia magyar rendezvényein, de Kelet-Horvátország legnagyobb karneválján, a đakovóin két alkalommal is bemutatkoztak, ahol nagy érdeklődés kísérte a kakasütés hagyományának prezentálását. Ma két tánccsoportjukban közel negyvenen táncolnak. Évente 15-20 fellépésük van. A tánccsoport sikerét elsősorban a tagság összefogásának, a hagyományőrzés iránti lelkesedésnek, valamint önzetlenségüknek köszönhetik, melyet településük jó híréért tesznek.

Nem véletlenül a magyar néptánc művelése vált kultúregyesületünk legfontosabb tevékenységévé. Hagyományőrző, közösségformáló, mozgásfejlesztő szerepén túl nagy jelentősége van a nemzeti identitás megőrzésében is. Tánccsoportjaink a sokéves munkával megszerzett tudást igyekeznek átadni a legfiatalabbaknak is, hogy ezáltal biztosítsák fennmaradásukat.

Az egyesületünknek az a célja, hogy már a legkisebbekkel megszerettessük a népi táncot és a népzenét. Különböző foglalkozásokat is szervezünk számukra. A próbákra és fellépésekre járást pedig kirándulásokkal, színházlátogatásokkal jutalmazzuk. Táncegyüttesünk legfiatalabbjai óvodáskorúak – úgy gondoljuk, hogy ha a táncegyüttesbe bekerül egy gyerek ötévesen, akkor évtizedeken át tagja lehet ennek a nagy családnak. Fontos és meghatározó a fiatalok életében egy ilyen közösség. Hasonló értékrendű, nyitottságú családok gyerekei járnak ide. A néptáncon, a népzenén túl számtalan élményt, sikert, barátságokat, kapcsolatokat szereznek, akik idejárnak. Megtanulnak tisztelettel viseltetni őseink ismeretei, hagyományai iránt, és ők is átveszik ezt a tudást, hogy megőrizhessék és továbbadhassák majd a saját gyerekeiknek.

A programjaik, tevékenyégük megvalósításhoz pályázati forrásokat vesznek igénybe.

A Csoóri Sándor Alap pályázatán (CSSP-NEPTANC-HT-2023-0242) elnyert támogatásból sikerült fedezniük a tánccsoport egyik koreográfusának a tiszteletdíját, valamint két föllépésnek a buszköltségét és rendezvényei egy részének a reklámköltségét. Az elmúlt évek sikeres pályázatának köszönhetően jelentős fejlődést ért el az egyesület.