Pálinkafőzés: fokozott hatósági ellenőrzések

312
10-PALINKA--4

Javában tart a pálinkafőzési szezon, de aki erre vállalkozik, tisztában kell lennie azzal, hogy milyen előírások vonatkoznak rá. Annak is regisztrálnia kell a legközelebbi vámhivatalnál, aki saját célra főzi a gyümölcspárlatot. Az idén már sokkal szigorúbbak az ellenőrök, így komoly büntetéseket fizethetnek azok, akik illegálisan főzik a kisüstit.

Az előírások szerint az, aki saját részére főz pálinkát, kistermelőnek minősül, és regisztrálnia kell a legközelebbi vámhatóságnál. Ez azokra is vonatkozik, akik bérelt vagy kölcsönkért pálinkafőzőben készítik a gyümölcspárlatot. A regisztrálásnak nyolc nappal a főzés kezdete előtt meg kell történnie. Ez persze azt jelenti, hogy fizetni is kell. A 40 és 100 liter űrtartalmú főző után évente 100 kúnát, az ennél nagyobbakért 200-at. Magáncélra 50 liter pálinkát lehet főzni, ha valaki ennél többet készít, a szeszadó az 50 liter fölötti mennyiségre literenként 21,50 kúna.
Ki és mikor adhatja el a pálinkáját?
Alaphelyzetben a magáncélra főzött szesz csak családi-baráti körben fogyasztható. Ezt a pálinkát nem árulhatja boltos, kereskedő. A törvény szerint csak azok árulhatják-mérhetik ki a saját főzetű pálinkát, akik megfizették a szeszadót, és a vámhatóságtól igényelt zárjeggyel látták el az italos kiszerelést.
Ernest Nađ, az eszéki gazdasági kamara mezőgazdasági részlegének a vezetője azon a véleményen van, hogy a Szlavóniában és Baranyában termő gyümölcsmennyiséghez viszonyítva kevés pálinkát főznek, amiért a törvényi szabályozás okolható elsősorban, amely szerinte ellehetetleníti a kistermelőt.
Ezt hangoztatják a termelők is, akik szerint hiába roskadoztak idén a szilvafák a terméstől.
– A jövedéki adó nagyon magas. Vegyünk egy liter szilvapálinkát: az adóval, a kiszereléssel, a címkével együtt  legalább 100 kúnát kell kérnünk, hogy az számunkra is kifizetődő legyen. És bármennyire is kiváló a minőség, sem az itthoni, sem pedig a külföldi piacon nem versenyezhetünk – mondja a nevét elhallgató termelő.
Az idén már sokkal szigorúbbak az ellenőrök, és komoly büntetéseket fizethetnek azok, akik illegálisan főzik a kisüstit. A magánszemélyeket 2 és 10 ezer kúna közötti összegre, míg a nagytermelőket akár félmillió kúnára is büntethetik. Talán ez az oka annak is, hogy most már egyre ritkábban lehet az udvarokon pálinkafőző üstöket látni, és a PÁLINKA ELADÓ táblák is lekerültek a kapukról.
Persze sem ma, sem a jövőben nem fog egyetlen baranyai vagy szlavóniai lakodalom, keresztelő pálinkafogyasztás nélkül elmúlni, ennek még a jövedéki adó sem szabhat gátat.

 

{fcomments}