A Glotta Nyelvi Intézetben néhány évvel ezelőtti megalakulása óta folyamatos a munka. Tavaly már egy nemzetközi nyelvészeti konferenciának lehetett a házigazdája és főszervezője. Idén is számos program szerepel a terveik között.
Nemrég tisztújító közgyűlésre került sor a Glotta Nyelvi Intézetben, a tagok újra bizalmat szavaztak a vezetőségnek, így a régi/új elnököt, dr. Lehocki-Samardžić Annát kértük meg, hogy számoljon be az idei tervekről.
– Több hosszú távú projektünk is van, amelyeken folyamatosan dolgozunk, az egyik ilyen a nyelvi tájképek kutatása. Eddig 10 települést dolgoztunk fel Baranyában és Szlavóniában, ennek további tíz településsel való bővítését idénre tervezzük. A már elkészült kutatások anyagai hamarosan kötet formájában is napvilágot látnak, amit szeretnénk majd plakátkiállítással egybekötve a vidékünkön is bemutatni – tudtuk meg az intézet vezetőjétől.
A Glotta tavaly ősszel egy nemzetközi nyelvészeti konferenciának a főszervezői teendőit is elláthatta, ami nagy megtiszteltetést és egyben kihívást is jelentett a mindössze néhány éve működő szervezet számára. Ennek folytatásaként most az elhangzott előadások kötetbe szerkesztése és megjelentetése a következő nagy feladat. Emellett két szótár is előkészületben van az intézet munkatársainak jóvoltából.
– Nagyon sok tennivalónk van az idei évre, de szerencsére a tagjaink nagyon lelkesek, és külön is motivál bennünket a munkánk hiánypótló és értékteremtő jellege. Szeretnék kiemelni két nagyon fontos projektet, amelyen az idén kezdtünk el dolgozni: az egyik egy kulturális szótár, a másik pedig egy jogi szakszótár. Ez utóbbi nagy segítséget nyújthat a horvátországi magyaroknak a kisebbségre vonatkozó jogszabályok tengerében történő eligazodásban, és ami talán még fontosabb, a jogi szaknyelv kifejezéseit horvátul és magyarul gyűjtjük egy csokorba – mondta el Anna.
Az intézet önálló programjai mellett közös projekteken is dolgozik más, határon túli nyelvi kutatóintézetekkel. Céljuk elsősorban az, azon túl, hogy kutatják a horvátországi magyarok nyelvhasználatát, az anyanyelv megőrzésének fontosságára, a kétnyelvűségből származó előnyökre is felhívják a figyelmet. Ennek érdekében fő tevékenységük, a kutatás mellett a tudomány népszerűsítésére is igyekeznek minél nagyobb hangsúlyt fektetni, és különféle programokat szervezni a nagyközönség számára is. Így terveik között szerepel, hogy megemlékezzenek a magyar nyelv és a magyar tudomány napjáról is.