Što se tiče zgrada društvene namjene koje koriste Mađari u Hrvatskoj, stalno se provode razvojni projekti. Nedavno su dovršeni vanjski i unutarnji radovi na katoličkoj crkvi svete Ane u Podolju, kao i obnova vanjskog dijela vatrogasnog doma u Laslovu.
Podolje: crkva svete Ane ponovno je postala ukras sela
Zahvaljujući zalaganju Demokratske zajednice Mađara Hrvatske (DZMH) u proteklih nekoliko godina realizirani su projekti vrijedni nekoliko milijuna kuna u udrugama i institucijama koje su važne Mađarima u Hrvatskoj. Obnovljene su zgrade društvene namjene i crkvene zgrade.
U Podolju, nedaleko od Draža, u jednom od najmanje naseljenih naselja Baranji, u posljednje vrijeme su provedeni značajni razvojni projekti. Među ostalim, završena je izgradnja vodovodne mreže, obnovljena je etno kuća i crkva Svete Ane.
Crkva svete Ane u Podolju, koja je posvećena u čast svetoj Ani, jedna je od najstarijih u regiji. Za vrijeme osmanske vladavine, crkva je služila kao skladište baruta. Prema zapisu iz 1782. godine, crkva je izgrađena od tvrdih materijala, na mjestu starije crkve o trošku princa Eugena Savojskog. Groblje koje okružuje crkvu dokazuje da je selo imalo crkvu još u srednjem vijeku.
Obnova crkve započela je prije nekoliko godina, izrada projektne dokumentacije i prva faza obnove ostvarena je uz potporu mađarske vlade, dok su daljnji radovi obnove bili financirani od strane hrvatske vlade. Što se tiče trenutnog stanja, drvene klupe se izrađuju u stolarskoj radionici Cevek u Vardarcu, a biti će gotovi do kolovoza. Dovršena je obnova crkve izvana i iznutra čime je zgrada ponovno postala ukras sela.
-Veliko mi je zadovoljstvo što smo, unatoč trenutnim teškim okolnostima, uspjeli postići toliki uspjeh i na ovom polju. Zahvaljujući tome, crkvene zgrade koje svjedoče o prošlosti i sadašnjosti Mađara u Hrvatskoj uskoro će zasjati u punom sjaju. Zahvaljujemo vladama Mađarske i Hrvatske na maksimalnoj podršci i učinkovitom podržavanju pitanja koja smatramo prioritetima!” – rekao je Róbert Jankovics, predsjednik DZMH, dodajući da je najnovija „stanica” u nizu obnova u Zapadnoj Slavoniji, u Velikoj Pisanici, i to reformirana crkva, koja je najveća od tri crkve u selu. Opsežna obnova ove povijesne crkve također se realizira uz podršku mađarske i hrvatske države.


Laslovo: vatrogasci će moći raditi u dostojnijim uvjetima
Istočno-slavonsko naselje Laslovo, 1991. godine sravnile su sa zemljom takozvana Jugoslavenska narodna armija i srpske paravojne jedinice. Stanovnici su se mogli vratiti u svoje selo tek 1998. godine, a od tada su provedena brojna poboljšanja.
DZMH uvijek je posvećivala veliku pažnju Laslovu, što dokazuju obnove reformirane crkve, doma kulture i lovačkog doma, kao i izgradnja novog mađarskog vrtića. Radovi na sjedištu DZMH ogranka Laslovo i Muzeja Domovinskog rata također napreduju izvrsnim tempom. Udruga je već nekoliko puta podržala dobrovoljne vatrogasce u Laslovu, omogućivši im kupnju vatrogasnog vozila prije nekoliko godina, a zatim i obnovu njihovog dvorišta. Sada je – također zahvaljujući potpori DZMH – dovršena vanjska obnova vatrogasnog doma.
Vatrogasno društvo u Lalsovu osnovano je 1926. godine s ciljem zaštite, tada većinom, kuća pokrivenih trskom u selu od mogućih požara. Društvo je izdržalo izazove vremena i nakon gotovo 100 godina još uvijek aktivno djeluje. Društvo, koje broji oko 60 članova, sada može učinkovitije djelovati i raditi u boljim uvjetima zahvaljujući potporama i razvojnim aktivnostima.



Prijevod: Izabela Šegota
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.