U subotu su članovi Udruge Mađara grada Vukovara, zajedno s onima koji su se pridružili obilježavanju, odali počast mađarskim žrtvama herojskog otpora i pokolja, prvo na Memorijalnom groblju u Vukovaru, a zatim na stratištu Ovčara, povodom 33. obljetnice pada grada.
Studeni je u Hrvatskoj mjesec sjećanja na nevine žrtve i hrabre branitelje Domovinskog rata, koji je započeo 1991. godine.
Grad Vukovar simbol je herojske obrane i postojanosti. Tijekom opsade prije 33 godine, u borbama je poginulo 1.624 osoba. U spomen na pale branitelje u gradu je podignuto posebno memorijalno groblje. Članovi Demokratske zajednice Mađara Hrvatske i Udruge Mađara grada Vukovara svake godine, 16. studenoga ovdje odaju počast onima koji su dali svoje živote za obranu svoje domovine i doma, suočavajući se nadmoćnom neprijatelju.
Opsada grada na obali Dunava 1991. godine trajala je tri mjeseca. Grad je gotovo u potpunosti uništen srpskom artiljerijom, a zarobljeni branitelji su pogubljeni. Više od 1.500 ljudi izgubilo je život – među njima i Mađari iz Hrvatske – dok se mnogi i danas vode kao nestali. Memorijalno groblje, koje je nastalo u spomen na pale branitelje, s nadgrobnim spomenicima od mramora, trajni je podsjetnik na ljudsku okrutnost.
-Već sedamnaest godina redovito dolazim u Vukovar, otkako smo ovdje osnovali udrugu Mađara, i kao i svih ovih godina, i ove smo se godine prisjetili Mađara ubijenih ovdje u jesen 1991. godine. Ni nakon toliko godina nije lakše doći ovamo 16. studenoga i čuti popis imena žrtava. Zajednica Mađara, koja ovdje živi, dala je veliku žrtvu za slobodu Hrvatske. Ti Mađari danas bi mogli biti među nama, ne samo oni, već i njihova djeca, koja bi se školovala u našim školama i bila aktivna u našim kulturnim društvima – rekao je za naš list Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara i predsjednik DZMH.
Nakon toga, političari, diplomati, predstavnici civilnih udruga i lokalnih samouprava položili su vijence na postolje spomenika. Među njima su bili Róbert Jankovics, saborski zastupnik Mađara u Hrvatskoj i predsjednik DZMH, Olivér Matijević, izvršni predsjednik DZMH, Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, Zsófia Gyöngyös, prva savjetnica Veleposlanstva Mađarske u Zagrebu, László Szendrői, pukovnik, vojni i zrakoplovni ataše, te János Magdó, generalni konzul Mađarske u Osijeku.
Na stratištu su se prisjetili strahota od prije 33 godine
Komemoracija je nastavljena na stratištu Ovčara, gdje su među 197 ubijenih vojnika i civila bila i trojica Mađara. I ovdje su sudionici komemoracije položili vijence u čast žrtvama, dok je Rozalija Jakumetović, predsjednica Udruge Mađara grada Vukovara, kratko se prisjetila tadašnjih događaja.
-Nalazimo se na posjedu Ovčara, mjestu gdje je gotovo 200 osoba pogubljeno – ranjenici, civili, među njima i moji tadašnji suradnici. Iz vukovarske bolnice odvedena je 261 osoba. Oko 20-25 osoba uspjeli smo vratiti u bolnicu, među njima i mog supruga, zahvaljujući Božjoj pomoći. Oni su preživjeli. Ostale su 19. studenoga doveli ovamo, u hangar, i 20. studenoga ujutro pogubili. Cijelu noć su ih mučili, a zatim su ih u grupama od po deset strijeljali. Sve to znamo i od jednog našeg prijatelja, kojeg su također ovdje mučili; njega i njegove prijatelje prevezli su na stratište traktorskom prikolicom, a on je u posljednjem trenutku uspio pobjeći – prisjetila se Rozalija, opisujući užase koji ni nakon 33 godine ne gube na svojoj strašnosti.
Prijevod: Izabela Šegota
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.