Néptánc- és viselet-bemutató a vukovári magyar egyesületben

104

A Vukovári Magyarok Egyesülete a város egyetlen magyar szervezete. Tagjaik identitásuk megőrzéséért sokat tesznek, a Petőfi-programnak, a Csoóri Sándor Alapnak, Bódi Viktóriának és a Lajta-Szeret Egyesületnek hála profiktól tanulhatnak a magyar kultúra és hagyományőrzés terén.

A járványhelyzet után végre ismét megtelt élettel a Vukovári Magyarok Egyesületének székhelye. Néptánc- és népviselet-bemutatóra került sor, melyet az egyesület volt Petőfi-ösztöndíjasa, Bódi Viktória szervezett a Lajta-Szeret Egyesülettel közösen, a Csoóri Sándor Alapnál való sikeres pályázatnak köszönhetően.

A Lajta-Szeret Egyesületről azt kell tudni, hogy a Kárpát-medence szórványmagyar közösségeit segíti, a Petőfi Sándor Program egykori ösztöndíjasaiból létesült azzal a céllal, hogy a Petőfi Program szellemében folytassák közösségépítő tevékenységüket egyesületi keretek között. Vukováron két éve vezeti a fiatalok népzeneoktatását.

A Petőfi-program véget ért, a kapcsolat viszont nem szűnt meg

A pályázatot Viktória írta, akinek az ösztöndíjprogramja május 31-ével véget ért, az egyesülettel való kapcsolata viszont nem szűnt meg, továbbra is visszalátogat Vukovárra, hogy megvalósítsa azokat a programokat, amelyeket a koronavírus miatt elhalasztottak. 

– Az itt töltött évek során olyan erős kapcsolat alakult ki az egyesület, az egyesületi tagok, az elnök asszony és köztem, hogy ezt nem lehet csak úgy, egyik napról a másikra megszüntetni. A vírus miatt nagyon sok programot töröltünk, ezeket most, nyáron és ősszel fogjuk megtartani. Ezek közé tartozik a mai esemény is, népdal- és népzeneoktatást végzünk a Lajta-Szeret Egyesülettel közösen, új népdalcsokrot tanítunk az Őszirózsa Asszonykórusnak – nyilatkozta lapunknak Bódi Viktória.

Somogyi népdalokkal bővül az asszonykórus repertoárja

A kórus ezúttal somogyi népdalokból álló dalcsokrot sajátíthatott el, amellyel közönség előtt is bemutatkozhatnak a jövőben. Szeretnék a most betanult műsort citerakísérettel is bővíteni, illetve egy karikázó asszonytánc betanulása is a terveik között szerepel, hogy teljes legyen a produkció.
Az egyesület székházában tartott összejövetelre egy kis műsorral is készült a Lajta-Szeret Egyesület, műsoruk során kalotaszegi, szatmári és somogyi táncokat mutattak be a vukovári magyaroknak, illetve viselet-bemutatóra is sort kerítettek.

– Saját viseleteinket hoztuk el, melyeket az évek során gyűjtöttünk, sokféle tájegységből. Olyanokat válogattunk, melyek ezen a vidéken nem jellemzők. Van köztük kalotaszegi, szatmári és moldvai viselet is, némelyiket fel is vesszük, hogy lássák, viselve hogyan néznek ki – tudtuk meg Medvegy Andreától, a Lajta-Szeret Egyesület egyik tagjától.

Az asszonykórusnak szánt dalcsokorvá-lasztással kapcsolatban elmondta, Somogy közel esik ehhez a tájegységhez, s ez a tény és a hasonló motívumok könnyebbé teszik a betanulást. Emellett – jegyezte meg Andrea – igyekeztek vidám hangulatú nótákat válogatni, mert úgy hallották, az itteniek nagyon szeretnek mulatni.

A Vukovári Magyarok Egyesülete a város egyedüli „magyar bástyája”

Jakumetović Rozália, az egyesület elnök asszonya lapunknak nyilatkozva elmondta, további terveik között szerepel, hogy citeraoktatást indítanak az idősebb korosztály számára is.

– Nagyon hálásak vagyunk a mai napért a Lajta-Szeret Egyesületnek és legfőképpen Bódi Viktóriának, aki a magyar nyelvoktatás, a kultúra- és hagyományápolás terén hatalmas segítségére volt egyesületünknek – mondta az elnök asszony.

Hangsúlyozta, egyesületük Vukovár egyedüli magyar szervezete, a város egyetlen „magyar bástyája”, ezért feladatuknak érzik, hogy minél színvonalasabb módon tartsák életben a magyar népi kultúrát és hagyományokat, mellyel saját identitásukat erősítik, fennmaradásukat biztosítják, és amit büszkén közvetítenek a városban és szélesebb körben a többségi nemzet felé is.