Nemzetközi levéltári nap Eszéken

932
levéltár

Június 9-e nemzetközi levéltári nap. Célja ráirányítani a figyelmet az okmánytárak munkájára, kincseire és problémáira, valamint a szélesebb közönség számára bemutatni a levéltárak mibenlétét, megismertetni, népszerűsíteni a levéltári munkát. Hazánkban 2009 óta ünneplik, ehhez csatlakozva szervez minden évben az eszéki Állami Archívum is tematikus kiállítást és nyílt napot.

Dražen Kušen, az eszéki Állami Archívum igazgatója elmondta, hogy az intézmény 1947 óta működik, a kezdetekben a zágrábi levéltár egyik raktári részlegeként funkcionált. Tíz évvel később önállósult és átalakult egy olyan tudományos intézménnyé, amely nemcsak régi írásos anyagok megőrzésével, hanem gyűjtésével, feldolgozásával és kutatással is foglalkozik, de lehetővé teszi a polgárok és szakemberek számára is a kutakodást.

Jukić Zita, az eszéki levéltár főlevéltárosa a nemzetközi levéltári nappal kapcsolatban elmondta, minden évben egy tematikus kiállítást rendeznek, az idei a honvédő háborúval foglalkozik, így most az eszéki archívumnak az ostrom alatt elszenvedett sérüléseiről és állománypusztulásáról állítottak össze anyagot.

Megtudtuk azt is, hogy ez tulajdonképpen egy akciónak a kezdete is lehetne, szeretnének ugyanis minél több olyan anyagra szert tenni, amely a  honvédő háború alatt keletkezett, így arra biztatnak mindenkit, hogy akinek vannak ilyen jellegű dokumentumai, és hajlandó is  a rendelkezésükre bocsátani ezeket, keresse meg őket.

Az eszéki levéltár több évtizede jó kapcsolatot ápol a magyarországiakkal is, így ezen az eseményen részt vett többek között Kult László, a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya megyei részlegének az igazgatója, aki elmondta, évente legalább kétszer ellátogatnak egymáshoz, és számos közös projektjük van.

A horvát-magyar levéltári kapcsolatokban nagy szerepe van Jukić Zitának, aki az idei közös projektről elmondta, hogy az az 1956-os dokumentumok begyűjtésére vonatkozik.

– Ezzel kapcsolatban szeretném a magyarországi kollégák kérését tolmácsolni: akinek személyes tapasztalata, illetve bármilyen információja, esetleg dokumentuma van azokkal az 1956-os menekültekkel kapcsolatban, akiknek egy része Eszéken talált menedéket, keressen meg bennünket – mondta Jukić Zita.

A kiállításmegnyitót követően a leváltár munkatársai körbevezették a vendégeket az epületben. A földszinti raktárban betekintést nyerhettek a levéltár nyolc részlegének a munkájába. Többek között azt is megtudhatták, hogy az eszéki intézmény a több mint 8000 iratfolyóméter forrásanyagával a legjelentősebb horvátországi archívumok közé tartozik.