A járásokban, városokban és megyékben magyar szervezetek, független jelöltek is indulnak a különböző tisztségekért, akik szórólapokon és plakátokon, valamint lakossági fórumokon hirdetik programjukat. De mi is vár ránk a szavazóhelyeken?
Minden szavazónak négy – maximum öt – szavazólapot kell „kitöltenie”.
Az egyiken a járási/városi elöljáró-jelöltek és helyettesük neve szerepel.
A másikon a listavezetők sorszámát és nevét találjuk – a listákról a kapott voksok arányában kerülnek majd be a képviselők a járási/városi tanácsokba.
A harmadik szavazólapon azoknak a politikusoknak a neve szerepel, akik közül a megye első embere, a zsupán, illetve helyettese fog kikerülni.
A negyedik szavazólap a megyei közgyűlési képviselő-testületet „megcélzó” (párt)listák vezetőinek a sorszámát és nevét tartalmazza.
Azokban a járásokban, ahol a kisebbségek számaránya ezt lehetővé teszi, magyar kisebbségi elöljáróhelyettes-jelöltekre is szavazhatunk (csak azok voksolhatnak, akik magyarként vannak nyilvántartva a szavazói névjegyzékben) – nevezzük ezt az ötödik szavazólapnak; ilyenekkel a Bellyei, a Darázsi, a Tordinci és az Ernestinovói járásban élők találkozhatnak.
{fcomments}