A Média Hungarica Művelődési és Tájékoztatási Intézet a Bethlen Gábor Alapnál 2 millió forintot nyert el dokumentumfilmek készítésére. A támogatásból négy filmet készítettek a drávaszögi és szlavóniai magyar településekről.
A Média Hungarica Művelődési és Tájékoztatási Intézetnek a pályázattal az volt a célja, hogy a Bethlen Gábor Alapnál elnyert forrásból egy olyan dokumentumfilm-sorozat készüljön, amelynek segítségével a mostani fiatalok számára is megismerhetővé teszik a települések múltját, a településekhez köthető jelentősebb eseményeket.
A dokumentumfilmeket a Drávatáj forgatócsoportja készítette, munkájukat Bartók Csaba elismert felvidéki filmes is segítette. Négy kisfilmet készítettek el.
Szlavónia és Baranya múltbéli történéseihez számos legenda fűződik, különösen az olyan régi nevezetességekhez, amelyek keletkezése a „zivataros századokba” nyúlik vissza. Ilyen a kórógyi várrom is, melynek legendáját még ma is őrzi a falu lakossága. Az első filmben Kórógyvára történetét dolgozták föl. A másik film Kopács, a víz melletti falu halászéletét mutatja be. A következő dokumentumfilm Vörösmart szülöttének Baranyai Juliának állít emléket. A negyedik film a Mária-kultusszal foglalkozik: a csodatévő szobor Laskóról került a ma több ezrek által látogatott almási zarándokhelyre.
Kriják Krisztina, a Média Hungarica Művelődési és Tájékoztatási Intézet igazgatója elmondta, hogy idén Dokutúra néven egy bemutató körút során több helyszínen is bemutatják majd a filmeket. Hozzátette, hogy újabb filmek készítését is megpályázták. Ezzel kapcsolatban utalt rá, hogy sok feledésbe merülő történet, helyszín, esemény van, amit még dokumentálni kell.
{fcomments}