Muravidékre kirándultak az isztriai magyarok

97

A Fiume Barátai Egyesület és a Muravidéki Pedagógusok Egyesülete Muravidék és a Tenger című pályázatának köszönhetően az isztriai magyarok többnapos muravidéki kirándulást tettek ismeretszerzés, kapcsolatépítés céljából.

A szóban forgó pályázat legfontosabb célja, hogy támogassa a határon túli magyar-magyar kapcsolatokat, segítsen új barátságok kiépítésében, és folytassa tovább a nemzeti szál szövését. A Fiume Barátai Egyesület (Magyarország) hídszerepet tölt be a muravidéki (Szlovénia) és a tengermelléki (Horvátország) magyarok között.

A pulai/pólai Móricz Zsigmond Egyesület tagjai augusztus végén érkeztek Dobronakra. A Fiume Barátai Egyesület és a Muravidéki Pedagógusok Egyesülete képviselőinek kíséretében rendkívül tartalmas napot töltöttek el a muravidéki magyar közösség körében. Megnézték a dobronaki Orchidea Farmot, majd a csoport Belatincre látogatott, ahol megtekintették a XVIII. században épült Szent László-templomot, amelynek a kriptájában nyugszik családjával az az államférfi, aki személyében és életművében kapcsolja össze a Muravidéket a tengerrel: dr. gróf Zichy Ágost, aki 1883 és 1892 között  Fiume kormányzója volt. Inkei-Farkas Márton, a Fiume Barátai Egyesület elnöke  a templom kápolnájában emlékezett meg az  egykori híres polihisztor-államférfiról, aki jogász, világutazó és földrajztudós is volt, aztán udvarnagy, jótékony egyesület elnöke és az MTA levelező tagja. A beszédet követően koszorút helyeztek a sírra, majd horvátul és magyarul is elénekelték a Boldogasszony Anyánk című ősi egyházi éneket.

A csoport a muravidéki napok alatt Lendvára is ellátogatott, megtekintették a Vinárium tornyot, a Szentháromság kápolnát, a lendvai várat és a városközpontot. A kirándulás végén a résztvevők megegyeztek abban, hogy a kapcsolatot tovább építik, és decemberben Fiumében és Pulában látják vendégül a muravidéki magyarokat.