Műhely, melyen a vállalkozói készségeinket fejleszthetjük

233
Juhász Bálint

„A külföldi munkavállalás egy opció, de itthon keresni a boldogulást, az is járható út” – erre szeretné felhívni a hazai magyar fiatalok, munkakeresők figyelmét az augusztus 6-7-i kézműves és önfoglalkoztató műhely, melyre minden jelentkezőt várnak, akit érdekel a téma.

A Rootes To Roots projekt tavaly ősszel indult az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program keretében. Célja a közös kulturális és vidéki örökség fejlesztése és kezelése a kulturális értékek és hagyományok őrzése érdekében.

A program keretében augusztus 6-7-én (pénteken és szombaton) tanfolyamra kerül sor, melyről Juhász Bálinttal, a projekt hazai partnere, a Horvátországi Magyar Vállalkozók Szövetsége munkatársával beszélgettünk. 

– A kézműves és önfoglalkoztató műhelyünkre azokat várjuk – nemcsak fiatalokat, hanem minden korosztályt –, akik saját üzlet nyitásában gondolkodnak, akiket foglalkoztat a téma, hogy milyen lehetőségei vannak a szülőföldön való boldogulásnak. Tréningünkön önismereti és emberismereti alapokból indulva, játékokon és szimulációkon keresztül fejlesztjük a vállalkozóvá váláshoz szükséges készségeket – tudtuk meg Bálinttól. 

Mivel a Routes To Roots projekt céljai közt szerepel a hagyományőrzés is, ezért a képzés tematikájában nagy hangsúlyt kap a kézművesség és az őstermelés.

Első nap: önismereti tréninggel a célok megtalálásáért

A tanfolyam első fele az önismeret-fejlesztésről szól, hiszen mindennek ez az alapja.

– Egy vállalkozás nyitásánál legfontosabb, hogy meg tudjuk határozni céljainkat, mert e nélkül az irány sem meghatározható. Az üzleti célok mellett nagyon fontos az, hogy tanuljunk magunkról, mert így jobb eséllyel választhatunk olyan tevékenységet, ami hivatásunkká is válhat, nem csak a munkánk lesz – sorolja Bálint azokat a lényeges kérdéseket, melyeket érinteni fognak a tréning során, és amelyek megválaszolásához közelebb kerülhetnek a tanfolyam résztvevői.

Második nap: pozitív példák bemutatása

A második alkalomra magyarországi vendégelőadók érkeznek, olyan kézművesek, akik sikeres, megélhetést biztosító vállalkozássá fejlesztették tevékenységüket.

– A nemezeléssel, dekorvar-rással, mézeskalács-készítéssel vagy egyéb házi termék előállításával foglalkozó kisiparosok bemutatkozásuk során mesélnek magukról, a pályafutásukról, arról, hogy hogyan találták meg magukat az adott tevékenységben. A műhely gyakorlati részében a jelenlévők ki is próbálhatják a különböző technikákat – mondja Bálint, hozzátéve, a program célja nem az, hogy mestereket neveljenek ki, hanem a gondolat- és tapasztalatgyűjtésben, a látókör kiszélesítésében segíthet a foglalkozás.

Hasznos továbbá – tette hozzá –, hogy a bemutatkozó magánvállalkozók, őstermelők nemcsak tevékenységükről mesélnek majd, hanem a különböző gazdasági formákról is, amelyek keretében űzhetik mesterségüket.

A kétnapos tanfolyamon gyakorlatilag az első „lépcsőfoktól” az utolsóig hasznos ötleteket kaphatnak a résztvevők arra vonatkozóan, hogy miképpen válthatják valóra álmaikat idehaza.

– A külföldi munkavállalás egy opció, de itthon keresni a boldogulást, az is járható út, mi pedig arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ezt ne vessék el az itt élő fiatalok, munkakeresők – hangsúlyozza a tanfolyam ötletgazdája, hozzátéve, könnyű azt mondani, hogy nincs munkalehetőség, vagy hogy rosszul működnek a dolgok. Ez igazából nézőpont kérdése, és aki elegendő energiát szán az önfejlesztésre, önkeresésre és céljai meghatározására, annak itt ma, Horvátországban – vagy Magyarországon – van lehetősége a boldogulásra saját kreativitásának a kibontakoztatása révén.

Várják a jelentkezőket a műhelyre

A tanfolyamra Juhász Bálintnál lehet jelentkezni a 091/1777-913-as telefonszámon vagy a balint.dor@gmail.com e-mail-címen, a programról a Baranja Greenways Facebook-oldalon olvashatnak többet az érdeklődők.