A laskói általános iskola tanulói a múlt hónapban több nemzetközi projektben is részt vettek. Kriják Diána, az intézmény matematikatanára szerint ezeknek köszönhetően a tanulók és tanárok is egyaránt új készségekre tehetnek szert, a meglévőket pedig újszerű, színes, kreatív tevékenységek közben fejleszthetik.
A π-napot 1988 óta március 14-én ünneplik, mivel az aznapi dátum (03. 14.) számjegyei két tizedes jegyig megegyeznek a matematikai π értékével (3,14…). Egyre szélesebb körben világszerte különböző rendezvényekkel, vetélkedőkkel és konferenciákkal ünneplik a napot.
A laskói iskola diákjai egy vetélkedőt rendeztek a matematika egyik leghíresebb számának az ünnepe alkalmából.
– A pi egy irracionális szám, ami a matematika nyelvén azt jelenti, hogy nem írható fel két szám hányadosaként, tizedes törtként felírva pedig nem szakaszos és végtelen. A régi matematikusok évszázadokon keresztül próbáltak eljutni a pontos értékig. Bármennyire is igyekeztek ők is, és természetesen mi is, soha nem fogjuk tudni meghatározni a pontos értékét – mondja Kriják Diána, az intézmény matematikatanára, aki szerint ezzel is egy kicsit sikerült jobban megszerettetni a diákokkal a matematika tantárgyat.
Ezenkívül részt vettek egy globális kísérletben is, ahol a Föld kerületének a mérése volt a feladat, amikor is merőlegesen delel a Nap.
– Ezt a kísérletet először egy görög matematikus, földrajztudós és csillagász, Eratoszthenész végezte el. Ehhez csak egy botra és a Nap árnyékára volt szüksége. Bámulatos pontossággal határozta meg a Föld kerületét. A tanulóink ezzel a kísérlettel próbára tették matematikatudásukat, valamint integráltuk a fizika és a földrajz tantárgyakat a matematikával – magyarázta Diána tanárnő, hozzátéve azt is, ahhoz, hogy ki tudják számolni a Föld kerületét, felvették a kapcsolatot egy fizikatanárral a Szkoły Okrętowe és Ogólnokształcące Conradinum gdanski (Lengyelország) középiskolából. Mindenki örömére a közös kísérlet vizsgálati eredménye 40 663 km volt.
A matematika tantárgyat népszerűsítette a „Kenguru határok nélkül” nemzetközi matematikaversenyen való részvétel is, amelyen 23-an vetélkedtek az anyaintézmény, illetve a tagozati iskolák „színeiben”.
– Büszkék vagyunk a tanulóinkra, akik igen motiváltak voltak a feladatok megoldásakor a verseny ideje alatt. Utána sem vesztegették az időt: megbeszélték egymással a feladatok megoldását, és kikérték matematikatanáraik véleményét is. Felismertük, hogy ezek a projektek egyedülálló lehetőséget kínálnak, hogy jó gyakorlatokat és új módszereket is alkalmazhassunk – mondta Kriják Diána, aki szerint az elmúlt időszakban nőtt az iskolai és iskolán kívüli programjaik száma és változott azok minősége is. Úgy véli, a projektekben való részvétel több diákjuk pályaorientációjára is hatással lehet.
A tanárnő elmondta, hogy természetesen egyéb programokon és versenyeken is részt vettek, és a következő időszak is hasonlóan mozgalmas lesz. A tanulók közül néhányan a Kosztolányi Cserediákprogram révén április első hetét Pécsett töltik. Itt a diákok délelőttönként részt vesznek az iskolai tanórákon, délután pedig különböző programokat állítottak össze részükre. A gyerekeket családoknál szállásolják el. Ez újabb élményekkel, tapasztalatokkal gazdagítja majd az iskola diákjait.