Gombaszög adott otthont június 3-4-én a XIV. Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenynek. A rendezvényt a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet szervezte, szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia volt.
Tizennegyedik alkalommal rendezték meg Felvidéken az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyt. A közép-szlovákiai Gombaszög harmadik alkalommal szolgál helyszínéül a szlovákiai magyarság legjelentősebb, a Kárpát-medence egyik legnagyobb mesemondó találkozójának.
A találkozót iskolai és területi elődöntők előzték meg, az utóbbiak nyolc helyszínén 438 versenyző mutathatta be tudását. Az országos döntőbe 77 versenyző került be.
A verseny színvonala egyre magasabb: a versenyzők legjavának e megmérettetés már nemcsak célként, hanem eszközként szerepelt. A kapcsolatteremtés és a véleménycsere különösképpen fontos volt a résztvevők számára. Ennek nyomán e nagy múltú verseny már komoly szakmai fórummá is fejlődött.
„Folyamatosan érzékelhető az a jelenség, hogy a mesét mondó gyerekekből már mesemondó fiatalok váltak – értékeli a kétnapos találkozót Varga Norbert, az esemény szakmai felelőse. – A hagyományos mesemondó stílust egyre több felkészítő és versenyző érzi a sajátjának, így számos olyan szakmai kérdésről, problémáról már nem kell szót ejteni, amik az előző évek során hibaként felvetődtek. Külön öröm számunkra, hogy a Zoborvidékről több mesemondó is érkezett, s az egyiküket a Ma7 médiacsalád díjával, egy kisfilm elkészítésével és bemutatásával is jutalmazhattuk.”
A szervező elmondása szerint a verseny – már az öt kategóriában indulók nagy számának is köszönhetően – nem vált belterjessé, megőrizte nyitottságát. Természetesen minden hasonló rendezvénynek megvannak a visszatérő szereplői, de mind a felkészítők, mind pedig a versenyzők táborában folyamatosan újul meg a találkozó. A felkészítő tanárok és a döntnökök is jelentősen profitálnak e vetélkedőkből, hiszen visszajelzést kapnak az eddig végzett munkájukról. Ezt szolgálta az az egyórás szakmai értékelés is, aminek keretében a zsűri tagjai azokat a szakmai kérdéseket boncolgatták, amik a jövőben hathatósan segíthetik a felkészülést.
Fotó: Farkas József