Megtartották a 2015 a külhoni szakképzés éve program zárókonferenciáját

531
lathatar_szakkepzes_eve

Eredményes volt az idei évre meghirdetett külhoni magyar szakképzés éve program – hangzott el a múlt héten tartott záró konferencián Budapesten. A Magyarság Háza konferenciatermében nagyszámú érdeklődő részvételével bemutatták a külhoni szakképzés éve program eredményeit, az elkészített szakképzés-fejlesztési koncepciókat, továbbá részletesen beszámoltak a programot támogató tudományos kutatások eredményeiről.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2012 óta minden évben tematikus évet hirdet. 2012-ben az óvodásokat, 2013-ban a kisiskolásokat, 2014-ben pedig a felsősöket helyezték középpontba. 2015-ben meghirdették a 2015 a külhoni magyar szakképzés éve programot, melynek záró konferenciájára a múlt héten került sor Budapesten.
A rendezvényt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai államtitkára nyitotta meg. Elmondta, a magyar kormány 500 millió forinttal támogatta a szakképzés éve programot, és mintegy 10 000 diákot, oktatót sikerült megszólítani az elmúlt hónapokban. A rendelkezésre álló eszközök nagyobb részét, 300 millió forintot tanműhelyek felszerelésére költötték, de emellett számos program, továbbképzés, szakmai gyakorlat, konferencia megvalósult. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország és a külhoni magyar régiók megerősítése szempontjából Magyarország számára prioritás a gazdaságfejlesztés, ezért 2016-ban is a szakképzés marad előtérben.
A fejlesztések során elsősorban a pedagógus szövetségekre igyekeztek támaszkodni. Tanműhelyeket, tangazdaságokat hoztak létre, Erdélyben e célra 126 millió forintot fordítottak, fordítanak. Felvidéken 70 millió forintot, a Vajdaságban 60 milliót, Kárpátalján 50 milliót, Horvátországban 20 milliót, Muravidéken 17,5 milliót költöttek különböző fejlesztésekre.
A konferencia folytatásában a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Földművelésügyi Minisztérium által megvalósított programokról Cseresnyés Péter államtitkár és Román István helyettes államtitkár szóltak, majd a régiós szakképzés-fejlesztési koncepciók bemutatása következett.

 

lathatar_szakkepzes_csapo

A magyar kormány stratégiai partnereként tevékenykedő Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma képviseletében a szakmai szervezet vezetője, Csapó Nándor ismertette a programmal kapcsolatos horvátországi helyzetet.

 

{fcomments}