Megtanultak ellenszélben dolgozni

642

A „BŰNÜK” AZ VOLT, HOGY A HMDK-HOZ TARTOZTAK!

A következő hetekben azon 14 (HMDK-s) horvátországi magyar szervezet vezetőjével beszélgetünk, amelyeket 2012-ben – teljes mértékben ok nélkül – kizártak a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatási rendszeréből, semmibe véve azt a tényt, hogy ezek az egyesületek több évtizedes múlttal rendelkeznek, és szorgalmasan dolgoztak magyarságunk megmaradásáért. Működésükkel és az állami támogatások felhasználásával kapcsolatban soha semmilyen kifogás ellenük fel nem merült, mégis lenullázták őket. Sója Dénes, a horvátországi magyarság akkori parlamenti képviselője a Kisebbségi Tanács tagjaként szó nélkül tudomásul vette a tragikusnak nevezhető fordulatot, mi több, szavazatával támogatta azt, hogy ezek a magyar egyesületek egyetlen lipa támogatást se kapjanak az országos Kisebbségi Tanácstól. Az egyesületek egyetlen bűne az volt, hogy a HMDK-hoz tartoztak.

A sepsei HMDK-alapszervezet 1998-ban alakult. Azóta igyekeznek a településért dolgozni, legfontosabb céljuk a magyar hagyományok ápolása. Folyamatosan ellenszélben kellett tevékenykedniük. Sója Dénesnek, a járás elöljárójának a segítségére soha nem számíthattak, aki a magyarság parlamenti képviselőjeként sem támogatta őket, sőt, 2012-ben jóváhagyásával a sepsei alapszervezettől is megvonták az állami támogatást.

A HMDK sepsei alapszervezete 1998-ban alakult. Az évek során számos rendezvényt hoztak tető alá. A közösségi ház, a kultúrotthon használatával mindig gondjaik voltak a MESZ helyi emberei miatt, ezért pár évvel ezelőtt béreltek egy épületet, amelyet közösségi munkával székházzá alakítottak át.

– A kezdeti sikerek után még nagyobb lelkesedéssel dolgoztunk, annak ellenére, hogy időnként kisebb-nagyobb ellenállásba ütköztünk. Ahogy múltak az évek, a MESZ helyi szervezete és pártolóik megpróbáltak minket mindenben meggátolni, amibe csak belefogtunk. Ezért történt meg például, hogy a 2004-es március 15-ei megemlékezést nem tudtuk a sepsei kultúrotthonban megtartani, nem engedtek be minket a közösségi házba, abba a kultúrotthonba, amelyet az Illyés Közalapítvány támogatásával a HMDK rendezett be! Ennek ellenére felavattuk a turulmadaras emlékművet, kétszáznál is többen szorongtunk az emlékmű előtti keskeny sepsei főutcán tartott avatóünnepségen, amit számos rangos vendég is megtisztelt jelenlétével – tudtuk meg Prosszer Horvatin Szanellától, a sepsei HMDK-alapszervezet alelnökétől.

A HMDK sepsei alapszervezetének elnöke, Rabbi Ferenc is azt állítja, hogy megalakulásuk kezdete óta folyamatosan akadályozták őket munkájukban. A sepsei ifjúság számára fontos e-magyar pont megnyitója sem zajlott le gond nélkül, rendőrségi feljelentéssel és áramkikapcsolással próbálták megakadályozni.

Rabbi Ferenc

– Tulajdonképpen mindig ellenszélben kellett dolgoznunk, de mi ennek ellenére sem szítottunk ellentéteket. Mindazt, amit eddig tettünk, a közösségért csináltuk és csináljuk most is. A járás elöljárójának a támogatására amúgy sem számíthattunk, és azt sem felejtjük el, hogy a magyarság parlamenti képviselőjeként sem támogatott bennünket. De minden nehézség ellenére tettük a dolgunkat. Persze ehhez minden segítséget megkaptunk a HMDK központi szervezetétől, és anyaországi támogatásokat is felhasználtunk – mondja Rabbi Ferenc.

A HMDK sepsei alapszervezete közösségi munkával felújított székházában azóta is számos programot, összejövetelt valósítottak meg. Két fiatalnak is sikerült egy időre munkát adniuk a közmunkaprogramnak köszönhetően. Megalakították a Sepsei Népdalkört, amelynek tagjai rendszeres próbáik mellett számos eseményen képviselték méltóképpen a sepsei magyarságot.

A volt parlamenti képviselő tetteivel csak széthúzást eredményezett, amit mára sikerült némiképp orvosolni, miután sokan belátták, hogy HMDK sepsei alapszervezete az egész kis magyar közösség érdekében dolgozik.