Megjelent a Várdaróc, a rét melletti falu könyve című monográfia

228

A dr. Lábadi Károly és Lábadiné Kedves Klára által írt, összeállított könyv számos új forrást és kutatási eredményt tartalmaz. Foglalkozik a település történetével, gazdálkodásával, egyházi életével, iskolájának históriájával, népszokásaival. A legújabb falumonográfiát december közepén jelentette meg a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatásával.

A mai Daróc (Várdaróc) a valamikori római limes mentén épült fel. A települést már a korai, a XIII. századi oklevelek név szerint említik. A régészeti leletek azt bizonyítják, hogy vidéke ennél régebb óta lakott: bronzkori s azt megelőző időkből való leletek kerültek elő.
Főutcájának a házai szorosan az út két oldalán sorakoznak, ezenkívül van egy leágazó és egy, a főutcával párhuzamos utcája – ahogy a 19. századi források szólnak róla. Szélső házainál kezdődik a rét; a vizenyős, nádas, sásas ártér elnyúlik, ameddig a szem ellát.
A település nevét az évszázadok során többféleképpen használták és írták le.
Daróc 1212-ben még Kopácshoz tartozott, s egyben baranyai várbirtok volt, melyről korabeli határleírás tanúskodik. Egy 1264-es oklevélben Drauch formában használták a nevét. A történelem során sok csapás érte, de lakosságának a folytonossága megmaradt. Az évszázadok folyamán gazdag kulturális, néprajzi örökséget halmozott fel.
A kötet a település szellemi hagyományait tárja fel. A 260 lapos, dr. Lábadi Károly és Lábadiné Kedves Klára által írt, összeállított könyv számos új forrást és kutatási eredményt tartalmaz. Foglalkozik a település történetével, gazdálkodásával, egyházi életével, iskolájának históriájával, népszokásaival. Ismerteti az emberi élet fordulóihoz, a születéshez, a házassághoz és halálhoz kötődő szokásokat. Gazdag illusztrációs anyagot is tartalmaz: mintegy 180 színes fotó, térkép, rajz színesíti. Fontos a belső előzéken közölt, beltelkeket ábrázoló térkép, amely 1864-ben készült, s a csatolt névjegyzék alapján beazonosítható, hogy mely család melyik házat lakta.
A szerzők a több mint 800 éves hagyomány megtartó erejét elemzik, azokat a szellemi javakat mutatják be, melyek segíthetik a túlélést, a megmaradást. Az utóbbi évek során a levéltárakban és a népi emlékezetben számos új anyagot sikerült fellelni, térképet feltárni, amelyek tovább árnyalják a több évszázados, gazdag múlttal, hagyományokkal rendelkező település történetét. Ez indokolta a kötet újabb kiadását.
A könyv megjelenése teljessé tette azt a HMDK által megjelentetett könyvsorozatot, amely kilenc kötetben tíz magyarlakta település monográfiáját tartalmazza. A kiadvány beszerezhető a HMDK bellyei médiaházában.