Média-terepgyakorlat a Drávatáj szerkesztőségében

736
gyakorlat

Az eszéki egyetem bölcsészettudományi kara magyar nyelv és irodalom tanszékének negyedéves hallgatói a múlt héten egy szakmai gyakorlaton vehettek részt szerkesztőségünkben. A diákok az újságírói alapismeretek mellett betekintést nyerhettek és be is kapcsolódhattak a Drávatáj magazinműsor készítőinek munkájába. Láthatták a műsor készítésének egy-egy folyamatát is, valamint a terepmunka során élesben is kipróbálhatták a tanultakat.

Mi az a média, melyek a tömegkommunikációs eszközök, hogyan kell szöveget, riportot vagy éppen egy televíziós híradást elkészíteni: ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaptak választ azok az egyetemi hallgatók, akik részt vettek a Drávatáj szerkesztősége és az eszéki magyar nyelv és irodalom tanszék közös szakmai gyakorlatán.

A gyakorlatot Molnár Ljubić Mónika, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék egyik oktatója szervezte meg számukra, aki elmondta, a kommunikáció- és médiatudomány mesterképzési szak esetében nagyon fontosnak tartják, hogy az elméleti oktatás mellett a gyakorlatban is megismerkedjenek a hallgatók a tanultakkal.

– Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy erre itt, a Drávatáj szerkesztőségében magyar nyelven is van lehetőség – mondja Molnár Ljubić Mónika.

A gyakorlat elméleti megalapozása után a hallgatók a terepen is kipróbálhatták magukat. Megtapasztalhatták, hogyan kell a beszélgetőpartnereket felkérni, riportokat csinálni, és mi mindenre kell ügyelni egy-egy tudósítás készítésénél.

A terepen felvett anyagot a stúdióban elemezték, ahol alkalmuk volt jobban megismerkedniük a Drávatáj készítőivel.

Megtudhatták azt is, hogy a 15 éve magyar nyelven készülő adásban a nézők eddig közel 1500 riportot láthattak. A kis létszámú szerkesztőség bejárta az ország magyarlakta vidékeit, és ott volt minden jelentősebb, a horvátországi magyarságot érintő eseményen. Emellett fennállása óta rendszeresen küld tudósítást a magyar közmédiának és több más Kárpát-medencei médiaháznak is.

mediasokA műsor készítői, Kalajdžić Edita és Varga József elmondták a hallgatóknak, hogy mi mindenből áll egy ilyen műsor, de láthatták azt is, hogyan zajlik a vágás, az effektezés vagy a feliratozás.

A résztvevő egyetemisták nagy figyelemmel és érdeklődéssel hallgatták a több éves gyakorlattal és szakmai tudással rendelkező tévéseket. Nagyon tetszett nekik a terepmunka is, de a legtöbben a stúdiós képzésnek örültek.

A gyakorlatnak ez a része tetszett leginkább Kolić Markónak is, aki a kamera kezelésével is megpróbálkozott. Az egyetemisták közül néhányan, így Kovácsevics Ivett is a műsorvezetői szerepkörben is kipróbálhatták magukat.

media

– Nagyon hasznosnak találtam ezt a gyakorlatot, ezért remélem, hogy a jövőben is lesz még ilyen lehetőségünk – mondta Ivett.

Ez volt az első ilyen szakmai program, amely megalapozta a tanszék és a televíziós műhely jövőbeli együttműködését.

Molnár Ljubić Mónika elmondta, hogy folytatásként a szakmai gyakorlatokra mentorintézményeket kérnek majd föl, ahol bizonyos számú hallgató gyakornoki munkát is végezhet. Ezek egyike lesz a Drávatáj szerkesztősége is.

A magyar nyelv és irodalom tanszék vezetői ezzel is azt bizonyítják, hogy számukra nagyon fontos az intézményükből kikerülő diákok alapos felkészítése, hiszen az elméleti tudásanyagot a gyakorlatban is kipróbálhatják, és ezáltal növekszik a versenyképes szakmai kompetenciájuk is.