Úgy tűnik, a trichinella-fertőzéstől sikerült Baranyának teljes mértékben megszabadulnia. Legalábbis ezt mutatják a pélmonostori állatorvosi rendelő adatai. Idén a tavalyihoz hasonlóan közel 5000 húsmintát vizsgáltak meg, és egy esetben sem találtak fertőzést, így van ez már négy éve.
A Glas Slavonije napilapnak nyilatkozó pélmonostori állatorvosi rendelő igazgatója, Vinko Benić azt mondta, hogy négy évvel ezelőtt találtak utoljára négy, trichinella spiralis-szal fertőzött házi sertést, két évvel ezelőtt pedig két vaddisznó volt fertőzött. Szerinte a fertőzés visszaszorítása nagymértékben a hatásos és szakszerű rágcsálóirtásnak köszönhető.
A disznóvágások, a disznótorok szezonja már véget ért, így a pélmonsotori rendelőbe is mostanában már kevesebb húsmintát hoznak bevizsgáltatni. A legtöbb mintát egyébként december második felében vizsgálták, akkor túlórázniuk is kellett a rendelő munkatársainak. Az idei szezonban eddig közel 5000-et vizsgáltak, de ez meg sem közelíti a 10 évvel ezelőtti adatot, amikor évente 15 ezer húsmintával volt dolguk. (Nem tartozik a pélmonostori rendelőhöz a Bellyei és a Jagodnjaki járás, az viszont biztos, hogy fertőzött állatból vett húsminta ezekben a járásokban sem fordult elő, ami pedig a számokat illeti, legalább 1000-et vizsgáltattak be.)
Benić szerint az elmúlt időszakban egyharmadára csökkent a házi disznóölések száma, ami az olcsó bolti húsnak köszönhető. Így a sertéstartók száma is a felére csökken. Tömeges trichinellás megbetegedés 2004 óta nem volt térségünkben, de nem árt a továbbiakban is óvatosnak lenni. Ugyanis január végén több mint kétszázan kerültek már kórházba Közép-Szerbiában a trichinellás fertőzéshez hasonló tünetekkel, néhány héttel korábban pedig Zombor környékén is regisztráltak hasonló megbetegedéseket, összesen 16 személy esetében.
{fcomments}