„A templom és az iskola minden közösségnek a központja, szíve és lelke. Így ez a két épület nemcsak a magyar-horvát barátságot fogja jelképezni, hanem a helyi közösségek élni akarását, helyben maradását és a megújulását” – nyilatkozta a sziszeki sajtótájékoztatón dr. Balogh Csaba, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára az újjáépítési jegyzőkönyv aláírásakor.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter januári látogatása során fejezte ki Magyarország együttérzését a földrengés sújtotta övezet lakóival és Horvátországgal. Az akkori sajtótájékoztatón jelentette be, hogy lakó- és szaniterkonténerekkel segítik a földrengés károsultjait Sziszek-Monoszló megyében, valamint hogy a magyar kormány vállalja az egy templom és egy iskola felújításában való részvételt.
A további tárgyalásokat követően megszületett a döntés arról, hogy a magyar kormány Petrinjában az Első Általános Iskola (Prva osnovna škola), valamint a žažinai Szent Miklós és Vid-templom felújításában vállal részt.
Múlt szerdán Sziszeken került sor az újjáépítésre vonatkozó vállalásokat rögzítő jegyzőkönyvek ünnepélyes aláírására.
Dr. Balogh Csaba, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Demcsák Csaba, Magyarország zágrábi nagykövete, Lehel László, a Magyar Ökomenikus Segélyszervezet elnök-vezérigazgatója, valamint a magyar delegációt fogadó Tomislav Paljak, Horvátország Tudomány- és Oktatásügyi Minisztériumának államtitkára és mons. Vlado Košić sziszeki püspök a petrinjai és žažinai terepszemlét követően a püspökség épületében látták el kézjegyükkel a jegyzőkönyveket.
Az aláírás előtti sajtótájékoztatón Balogh Csaba részvétét fejezte ki a tavaly decemberi földrengés áldozatai családtagjainak és az egész horvát nemzetnek. Elmondta, örül, hogy a projekt elérkezett ehhez a pillanathoz.
– A jegyzőkönyv, amit most alá fogunk írni, már nem a károk enyhítéséről, a sérült családok megsegítéséről szól. Az a munka, amit most elkezdtünk, már egy új korszak első lépése, az újjáépítés szakaszáé. Azt gondolom, nem véletlenül beszéltük meg horvát barátainkkal, hogy egy templomot és egy iskolát fog újjáépíteni Magyarország. Hiszen a templom és az iskola minden közösségnek a központja, szíve és lelke. Így ez a két épület nemcsak a magyar-horvát barátságot fogja jelképezni, hanem a helyi közösségek élni akarását, helyben maradását és a megújulását – hangsúlyozta beszédében Balogh.
A magyar kormány a lebonyolítással a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetet bízta meg, amely már nehezebb körülmények között is sikeresen valósított meg hasonló projekteket.
– Az általunk menedzselt építkezésnek két fókusza van: az egyik egy általános és középiskola újjáépítése, a másik pedig egy templom megépítése. Mindkét projekt esetében Magyarország jelezte, kész terveket tud erre vonatkozólag adni – mondta el lapunknak Lehel László.
Hozzátette, az iskola esetében rendelkeznek megfelelő tervekkel, melyeknek a horvát féllel való egyeztetés után megkezdődhet a kivitelezése is. A feladat megvalósításával tapasztalt magyar céget bíznának meg, amelynek már sok hasonló projektje volt az anyaországban és azon kívül is.
A templom esetében – folytatta –, a püspökségnek van elképzelése a leendő objektumról.
– Szomorú látványt nyújt az összedőlt žažinai templom. Évszázadok múltja, levegője tűnik el, s azon gondolkodunk, hogy esetleg lehetne-e mementóként egy kis darabot a régi templomból megőrizni, ezt az építészekkel kell megbeszélni. Az új épület esetében a terv egy családias, belakható, jó közösségteremtő erővel bíró templom megvalósítása – fejtette ki Lehel László, hozzátéve, bízik benne, hogy minél gyorsabban befejeződnek az engedélyezési eljárások és megkezdődhetnek az építkezések.
A sajtótájékoztató hazai résztvevői, Tomislav Paljak és Vlado Košić is elégedettségüknek és hálájuknak adtak hangot Magyarországot illetően, amely a legjelentősebb támogatásban részesítette a földrengés károsultjait.