Magyar motívumok a Baranyai Néprajzi Központban

1615

Kézimunka-kiállítással ünnepelte megnyitásának első évfordulóját a pélmonostori Baranyai Néprajzi Központ. A helyi Magyar Katolikus Nőegylet különböző tájegységek magyar népi hímzésmotívumait mutatta be a tárlaton.

Egy évvel ezelőtt nyitották meg Pélmonostoron (Beli Manastir) a Baranyai Néprajzi Központot. Egy olyan közösségi teret hoztak létre ezzel, amely az itt élők hagyományainak bemutatásával a környék turisztikai kínálatát bővíti.

Az intézmény a pélmonostori városvezetés és a Baranyai Turisztikai Közösség közös projektjeként jött létre, 9 millió kúnába került, megvalósításához európai uniós pályázati forrást használtak föl, valamint a város 320 ezer kúna önrésszel járult hozzá.

A Központnak egyéves fennállása óta 5432 látogatója volt, ebből több mint ezren távolabbról érkeztek. A látogatók számához hasonlóan az intézmény falai között megrendezett programok száma is a Központ értékét és jelentőségét mutatja. Összesen 42 rendezvényt szerveztek az egy év alatt, ezek közül néhány többnapos volt.

A Lag Baranja egyesület által szervezett csütörtöki kiállításon a régió kisebbségeinek népi hímzésmintáit mutatták be.

A pélmonostori Magyar Katolikus Nőegylet is részt vett az eseményen.

– Különböző tájegységek magyar népi motívumait mutattuk be, többek között a matyó, a kalocsai és a baranyai hímzéseket – nyilatkozta lapunknak Bábli Mária, az egyesület elnök asszonya.

Dr. Sičajmov Ibolyától, a nőegylet tagjától megtudtuk, hogy több hete szorgoskodtak az asszonyok, készítették a hímzett párnákat, elsődleges céljuk, hogy a drávaszögi mintákat megőrizzék az utókor számára.