Magyar könyvekkel bővült az eszéki egyetemi könyvtár

471
08-Egyetem_konyvtar2-1-copy

Néhány nagylelkű adományozónak hála, értékes könyvekkel bővült az eszéki egyetemi könyvtár magyar könyvállománya. A Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéknek elsősorban nyelv- és kommunikációtudományi szakkönyvekre van szüksége.

 

Az eszéki J. J. Strossmayer Egyetem Bölcsészettudományi Karának könyvtára nem rendelkezik magyar részleggel, a magyar könyvek a kari könyvtárban találhatók. Magyar könyvállományát anyaországi adományok segítségével bővíti az intézmény. A Márai-programnak köszönhetően az egyetemen magyar szépirodalomból nincs hiány, a magyar nyelvészeti és kommunikációtudományi szakkönyvek terén viszont hiánypótlásra volna szükség.

Megfelelő szakirodalom híján a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanárai gyakran saját könyveikből fénymásolnak hallgatóik számára, hogy tanulhassanak. Az egyetemi könyvtár magyar állománya a közelmúltban bővült, néhány jólelkű adományozónak köszönhetően.

Először Tausz Imre (1932-2006), lapunk egykori főszerkesztője gazdag könyvgyűjteményét ajánlotta fel lánya, Tausz Lídia az egyetem számára. A felajánlást a tanszék vezetői, oktatói hálával fogadták.

Ezt követően Kázmér Miklós magyarországi nyelvészprofesszor könyvállományát is az eszéki egyetemnek ajándékozták, ennek a szállítása még folyamatban van. A tanszék adjunktusa, dr. Lehocki-Samardžić Anna Juhász Dezső egyetemi tanár közbenjárásával lépett kapcsolatba az elhunyt Kázmér Miklós nyelvészprofesszor fiával, aki felajánlotta a tanszék számára édesapja igencsak jelentős hagyatékát, a 22 kartondoboznyi szakkönyvet és folyóiratot.

– Az adományoknak köszönhetően számos nyelvészeti szakkönyvhöz jutottunk hozzá, amelyekre nagy szüksége volt könyvtárunknak, sokat felhasználhatunk az oktatás és a kutatómunka során – nyilatkozta lapunknak Molnár Ljubić Mónika, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék egyik oktatója.

Az egyetemi könyvtárban a helyhiány is gondot okoz, egyelőre nincs megfelelő terem, ahol kialakíthatnák a magyar könyvrészleget. Mónika, aki a horvátországi magyarok nyelvét kutató Glotta Nyelvi Intézet alelnöke is, megemlítette, mihelyt intézetük saját helyiséghez jut, ott egy bibliotékát is berendeznének, ahol aztán helyet kaphatnának a könyvek.

 

{fcomments}