A Baranya-film Klub és a HMDK pélmonostori alapszervezete idén is Magyar Filmnapokat tartott
október 22. és 26. között, melyre a pélmonostori Mikro-mozi teremben került sor. Idén a Ludas Matyi (1949), a Szabadság, szerelem (2006), az Édes Anna (1958), a Bogáncs (1959), valamint a Régi idők focija (1973) c. magyar alkotásokat láthatták az érdeklődők.
A Baranya-film Klubról
A Baranya-Film Klub 1981-ben alakult Pélmonostoron, a tagok száma változó, jelenleg mintegy 35 főből áll. A honvédő háború alatt nem üzemelt, 2004-től azonban folyamatosan tartanak vetítéseket a Mikro-moziban, amely minden pénteken nyitva áll a filmkedvelők előtt. A rendszeres pénteki előadáson kívül több napos programokat, filmvetítés és –gyártás mellett fotókiállításokat is szerveznek. A Baranya-Film Klub a Horvát Filmszövetség tagja, a zágrábi Discovery filmterjesztő vállalattól kölcsönöz filmeket, emellett más horvátországi filmklubokkal is együttműködik. A magyar filmekhez régen a horvátországi magyar konzulátuson keresztül jutott hozzá, jelenleg Moháccsal áll kapcsolatban. A hazai és magyar filmeken kívül külföldi, díjazott és amatőr produkciókat mutatnak be, a hollywoodi „nagy“ mozifilmekkel nem foglalkoznak. A Film Klub működtetése költséges, a moziterem fenntartásán kívül általában jogdíjat is kell fizetni a játékfilmekért, támogatást a várostól, és az országos audiovizuális központtól kapnak.
Magyar Filmnapok 2012
2004-től minden évben megrendezik a magyar filmnapokat, mindig október 23. körül, ami nem véletlen. A Szabadság, szerelem c. film az 56-os magyar forradalom/szabadságharc eseményeit dolgozza fel, és általában a többi film se csupán a magyar filmkultúrába ad betekintést, hanem nemzeti öntudatra is nevel. Idén átlagosan 20-an vettek részt egy-egy filmvetítésen a 30 fős moziteremben. A környező falvakból is ellátogattak az előadásra, felnőttek és iskolások egyaránt. Legtöbben az első napon voltak, a Ludas Matyin, ami az első színes magyar film.
– Bár a régi filmek nem vonzzák annyira a nézőket, mint a mai „nagy mozik“, a szakma szerint nagyobb értékűek, hiszen akkoriban még nem álltak rendelkezésre különböző számítógépes technikák, amelyek megkönnyíthették volna a filmgyártók dolgát, emellett a régi filmek egyszerűbbek, mégis több a mondanivalójuk, mint az újabbaknak, ezért tisztelettel kell viseltetni irántuk – mondta lapunknak Kucsera Dezső, a Baranya-Film Klub elnöke.
Magam is ellátogattam a pénteki vetítésre, Sándor Pál remekművét, a Régi idők focija c. filmszatírát volt szerencsém látni, amely a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásai közé tartozik. A film egyik szállóigéje ahogy a focira, úgy akár a filmezésre is vonatkoztatható: Kell egy csapat! Hiszen a legtöbb dolgot könnyebb együtt végezni, legyen szó munkáról vagy épp szórakozásról. A Magyar Filmnapok egyre nagyobb népszerűségnek örvend, jövőre sem fog elmaradni, és ebből is látszik hogy szükség van hasonló programokra itt és most, amikor az emberek már a közös családi tévénézésekről is leszokva merednek saját számítógépük képernyőjére.
{fcomments}