Magyar anyanyelvápolás a középiskolákban is

564
05-onkormanyzat

 

Zágráb város Magyar Kisebbségi Önkormányzatának és Varga Erna magyar tanügyi főtanácsosnak köszönhetően ősztől magyar anyanyelvápolás folyhat a középiskolákban is – számolt be lapunknak Balázs Piri Zoltán, az önkormányzat elnöke.

Zágráb város Magyar Kisebbségi Önkormányzata (Tanácsa) a törvényi előírások és az év elején elfogadott tevékenységi terv alapján dolgozik. Különböző rendezvényeket, programokat szerveznek, de társszervezőként is részt vesznek a zágrábi magyar egyesületek munkájában. Ezekről a Zágrábi Magyar Közlönyben, a kisebbségi tanács lapjában is rendszeresen beszámolnak.
A zágrábi magyarok lélekszámukat tekintve szórványmagyarságnak minősülnek, a horvát fővárosban mégis sikerült megszervezni a magyar kisebbségi oktatás alapformáit.
Az óvoda 1994-ben kezdte meg működését, a HMDK zágrábi egyesületének kezdeményezésére. Az elmúlt több mint két évtizedben háromszázan jártak a magyar csoportba. Az utóbbi években általában húsz magyar ovisuk volt, ami, a körülményeket figyelembe véve, kimagasló eredmény.
A városban kétnyelvű általános iskolai oktatás is van, ez 1996 óta működik a zágrábi Ivan Gundulić Iskolában. Itt a gyerekek negyedik osztályig a B modell szerint tanulnak, vagyis kétnyelvű osztatlan tanulócsoportba járnak, majd az ötödik osztálytól már a C modell szerint vesznek részt az oktatásban, vagyis horvát nyelven tanulják a tantárgyakat úgy, hogy közben ún. anyanyelvápolásra járnak. 

balzs-piri-zoltnBalázs Piri Zoltán, Zágráb város Magyar Kisebbségi Önkormányzatának az elnöke elmondta, az elmúlt években anyanyelvápoló órákat a középiskolások részére is az általános iskolában tartottak, amiért az említett tanintézmény fizetett a tanárnőnek, de mint utólag kiderült, ez így szabálytalan volt. Az órákra járó gyerekek bizonyítványába sem került be a tantárgy, mivel nem állt rendelkezésre az oktatási minisztérium által jóváhagyott, a korosztály számára készült olyan tanterv, amely alapján anyanyelvápoló órákat lehetett volna tartani.
– Ezek ismeretében az önkormányzat felvette a kapcsolatot Varga Erna magyar tanügyi főtanácsossal, majd az új, kidolgozott kerettantervet benyújtottuk az illetékes minisztériumnak, amelyet az elmúlt hetekben jóvá is hagytak, így ősztől már a középiskolákban is folyhat anyanyelvápolás – mondta el Balázs Piri Zoltán.

 

{fcomments}