Mađarska pjesma i miris gulaša na Danu mađarske tradicije u Belom Manastiru

9

DZMH ogranak Beli Manastir po četvrti je put organizirao Dan mađarske tradicije u jedinom baranjskom gradu, gdje su se održali natjecanje u kuhanju gulaša i smotra folklora.

DZMH ogranak Belog Manastira pokrenuo je ovaj događaj s ciljem stvaranja tradicije kroz zajedničko okupljanje na kojem se plesom i gastronomijom predstavlja nacionalna baština i kulturno blago. Ova regija je mjesto našeg života – ovdje smo odrasli, doživjeli važne trenutke, i ovdje su nam mirisi i okusi ostali urezani u sjećanje. Naše tradicije i običaji mogu opstati samo ako ih pažljivo čuvamo, njegujemo i prenosimo na našu djecu – jer upravo oni čine temelj našeg identiteta, na koji s pravom možemo biti ponosni.

Program su otvorile folklorne skupine koje su prikazale plesnu baštinu ovog kraja. Nastupili su domaći plesači iz skupina Csillagocskák i Csillagszeműek, kao i folklorne skupine Udruge za njegovanje običaja Mađara Korogy.

– Jako nam je drago što je događaj bio ovako uspješan i što su se mnogi odazvali našem pozivu. Ove se godine održao na novoj lokaciji – u parku ispred našeg sjedišta u Ulici svetog Martina. Ovaj dan, posvećen očuvanju mađarskih tradicija i izgradnji zajednice, jako je važan i za stanovnike Belog Manastira. Mislim da smo uspjeli i da smo ovim programom zaista stvorili novu tradiciju – izjavio je Olivér Matijević, potpredsjednik DZMH ogranka Beli Manastir.

Nova lokacija, novo jelo

U našoj regiji česta su natjecanja u kuhanju, najčešće u pripremi fiš paprikaša. Belomanastirci su prijašnjih godina isticali tradicionalni baranjski grah, dok se ove godine u kotlićima krčkao mađarski gulaš. Izvorno jelo pastira, pripremano od jednostavnih sastojaka, ali s puno znanja, danas je postalo nacionalni ponos – kako u Mađarskoj, tako i diljem svijeta gdje kuca mađarsko srce.

Klasični gulaš „dušu” duguje svetom trojstvu luka, paprike i govedine. No, ono što ga čini istinski „mađarskim” nije samo okus, već i zajedničko iskustvo koje okuplja ljude: zajedno kuhamo, zajedno jedemo i usput nastaju priče.

U veselom ozračju održano je i belomanastirsko natjecanje u kuhanju, na koje se prijavilo više od 50 ekipa iz Baranje i Slavonije. Četveročlani žiri (Denis Makovec iz restorana Darócz u Vardarcu, Sebastian Lazar iz vardaračke Citadelle, Janoš Đerfi iz Belog Manastira i Olivér Matijević) nije imao lak zadatak.

– Pažnju smo posvetili boji jela, izgledu, gustoći, okusu, ali i tome da osnovni sastojak, govedina, bude propisno kuhana. Također smo ocjenjivali i način na koji su kockice mesa bile narezane – rekao nam je Denis Makovec.

Među kuharima najboljim se pokazao Janoš Kištot iz Darde, koji je osvojio trofej posebno izrađen za ovo natjecanje, a oblikovao ga je belomanastirski likovni umjetnik Adrian Horvat. Drugo mjesto pripalo je Eriku Munku iz Luga, dok je treći bio Elek Šegota iz Kopačeva.

Nagrade su uručili saborski zastupnik Mađara i predsjednik DZMH, Róbert Jankovics te zamjenik gradonačelnika Belog Manastira, Goran Hes, koji su u svojim govorima pohvalili kvalitetu događanja i zahvalili organizatorima.

Manifestaciju su podržali Savjet za nacionalne manjine RH i Grad Beli Manastir.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.