A családokkal való együttműködés volt a legfőbb értéke a nemzetközi óvodai Erasmus+ programnak, melyben a bellyei Gerle Óvoda és tagozati óvodái vettek részt magyarországi, romániai és szlovákiai óvodákkal közösen.
A bellyei Gerle Óvoda, de elsősorban a kihelyezett kopácsi, laskói és várdaróci tagozatai számos uniós támogatású együttműködést valósítottak meg erdélyi, felvidéki és anyaországi óvodákkal.
2010 óta végzett nemzetközi projekttevékenységeik (Kézenfogva, EMAIL, HELP) egymásra épültek és képeztek alapot arra, hogy a MESE programjukban kitűzött céljukat elérjék, az intézményeikbe járó gyerekek boldog, testileg és lelkileg egészséges személyiséggé váljanak.
Az Erasmus+ MEGÓV projekt képzési tevékenységére Pécsett került sor, a Kertvárosi óvodában. Ez lehetőséget adott arra, hogy szélesebb körben bemutatassák az Erasmus+ Mese projekt eredményeit, amit augusztus végén online zártak.
– Nálunk, Horvátországban a családokkal való kapcsolat volt a projekt kiemelkedő témája. Hálás vagyok az összes szülőnek és mindazoknak, akik ilyen aktívan részt vettek benne. Úgy gondolom, pozitívan zártuk a programot, jó eredményeket értünk el – nyilatkozta lapunknak Ruzsicska Ilonka, a projekt horvátországi koordinátora.
A bellyei központi, valamint a laskói, várdaróci és kopácsi tagozati óvodákban is hétről hétre megadott témák szerint zajlott a program, és a szülők is aktívan bekapcsolódtak.
– A programban részt vevő intézmények közül egyedül csak a mi óvodáink gyerekeinek volt lehetőségük utazásra is – tette hozzá az óvónő –, gyerekek és szülők együtt utaztak Pécsre, az Oviolimpiára, ami hatalmas élmény volt mindenkinek.
A járványhelyzet alatt az online módon folyó programból is aktívan kivették a részüket a szülők, amiről képek tanúskodnak, ezenkívül kisfilmek is készültek, melyek megtekinthetők az Erasmus+ MESE Facebook-oldalán is.
Schmidt Éva, a projekt főkoordinátora lapunknak nyilatkozva elmondta, a projekt legfőbb érteke a családokkal való együttműködés, ami felerősődőtt a pandémia idején. Ebben példamutató volt a horvátorszagi partneróvoda, és nagyszerű lehetőségeket mutattak be Pécsen – fejtette ki a főkoordinátor.
– Célunk a jövőben a határon túli magyar óvodás gyermekek, pedagógusok, fiatalok és idősebb generációk intenzívebb bevonása – mondta Schmidt Éva, hozzátéve, hálás az összes kisebbségi óvodának, hogy részt vettek ebben a 34 hónapra elhúzódott projektben, melynek köszönhetően az anyaországi gyermekek, pedagógusok segíthették a határon túliak nemzeti identitástudatának a megerősítését, valamint egy újabb nemzetközi együttműködes folytatását.
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.