Négy éve került Horvátországba a HMDK Gazdakör közreműködésével az „Agrár-Vándorbölcső”, amelyet azóta felváltva több csecsemő is „birtokolt”. A napokban a drávaszögi Vörösmartról a szlavóniai Kórógyra került a horvátországi magyarok vándorbölcsője.
2020 a nemzeti összetartozás éve volt, melynek jegyében számos program, mozgalom indult azzal a céllal, hogy erősödjön a Kárpát-medencében és a nagyvilágban élő magyarság összefogása. A magyar Agrárminisztérium „Agrár-Vándorbölcső” programot indított a külhoni magyar, mezőgazdaságból élő, gyermeket váró családok támogatására. Az adományozást a tárca Kárpát-medencei Együttműködések Főosztálya szervezi, külhoni magyar civil agrárszervezetek közreműködésével.
A projekt keretében minden határon túli régióhoz juttattak fából faragott, ringatható bölcsőt, Horvátországban a HMDK Gazdaköre gondoskodik arról, hogy félévenként új „birtokos” kerüljön bele.
Az agrár-vándorbölcsők kedvezményezettjei a mezőgazdaságból/élelmiszer-előállításból élő családok, akiknél kisbaba született. Egy-egy családnál a bölcső általában hat hónapig marad, ezután új famíliához kerül. A Vándorbölcső annak a jelképe, hogy a család gyermekvállalása nem egyéni feladat, hogy szeretettel, segítséggel a gyermeket fogadó család mellett áll egy közösség.
A horvátországi bölcső a napokban ismét új családhoz került, és Acskár Albert ringatózik benne egy ideig, aki augusztusban született. Albert édesanyjával, Dezső Rebekával és édesapjával, Acskár Gábrijellel Kórógyon él. Albert nagyszülei családi gazdaságot vezetnek, a nagyapa, Dezső Igor a HMDK Gazdakörének is aktív tagja.
– Nagyon örülünk a vándorbölcsőnek. Albert nagyon szeret benne lenni, ahogy beletesszük, szinte azonnal elalszik. Köszönjük ezt a lehetőséget, nagyon jó érzéssel tölt el az a tudat, hogy egy olyan közösséghez tartozhatunk, amely ebben a rohanó világban az összetartozást és a valódi emberi értékek megőrzését támogatja – mondta az édesanya, Dezső Rebeka.
A HMDK Gazdaköre fontosnak tartja az egy ilyen programban való részvételt, a bölcső egyfajta összekötő kapocs is a gyermekeket vállaló családok között, ezt szimbolizálja az ezüstkarkötő is, amit minden kisbaba ajándékba kap a bölcső mellé.