A kopácsi Arany János Művelődési Egyesület tizennegyedik alkalommal szervezte meg kézműves nyári táborát, amelynek ezúttal a helyi művelődési ház adott otthont. Az elmúlt évekhez hasonlóan a szervezők most is arra törekedtek, hogy a hagyományokat, a népművészeteket ismertessék meg a gyerekekkel.
A hosszú nyári szünetnek a legjobban a gyerekek örülnek, a szülők viszont úgy gondolják, kell egy tábor, olyan, ahol kikapcsolódhat a gyerek, és ahol élményeket, barátokat szerezhet. Pontosan ilyen a kopácsi nyári kézműves tábor, amelyet idén már 14. alkalommal szerveztek meg.
A szervezők minden évben kiválasztanak egy központi témát, ami köré csoportosulnak a foglalkozások. Idén az aratás, a gabona-földolgozás hagyományai elevenedtek meg a tábor ideje alatt.
Hétfőtől péntekig a csapatokra osztott kis táborlakók kézműves foglalkozásokon vettek részt, közösségépítő játékokat játszottak, a tánc és az ének sem hiányzott a programból: régi kopácsi népdalokat, táncokat is megtanultak a gyerekek. A falujárás során a rét melletti település hagyományait, szokásait is megismerték. Egy-egy falusihoz is betértek, akik az aratási szokásokról beszéltek, vagy a kenyérkészítés folyamatát mutatták be. Az itt látottakat, hallottakat érdemes volt a gyerekeknek megjegyezniük, mert ezekből kapták a séta után a tesztkérdéseket. A feltett kérdések helyes válaszaiért pontokat kaptak, az eredményeket a záróműsor végén hirdették ki.
Két kiránduláson is részt vettek. Az egyik napon a kórógyi tájházba látogattak el, ahol a szlavóniai magyar falu múltjával ismerkedtek meg, népi játékokat játszhattak és még a kecskefejéssel is megpróbálkozhattak. A másik kirándulás már országhatáron túl volt, Mohácson, ahol a kistérség egyetlen működőképes, 14. századi gyökerű műemlék vízimalmát nézték meg. Ez a nap a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen zárult, amely méltó módon állít emléket a magyarság sorsát több mint másfél évszázadra meghatározó históriai eseményeknek. Így a kopácsi táborozók a mohácsi csata történetét is megismerhették, a korhű öltözeteket, fegyvereket magukra öltve pedig még izgalmasabb volt a bemutató.
A tábor utolsó napját immár hagyományosan egy közös műsorral zárták, amelyen az előző napok alatt tanultakat prezentálták. Öt csoportba osztva dolgoztak, minden csapat maga választott nevet, készítette el csapatzászlóját, és egy indulót is komponált. Az egész hetet egy zsűri folyamatosan pontozta, így az eredményhirdetés sem maradt el. A csapatok mindegyike érmet kapott, és közös jutalmuk a pécsi Hangoló zenés gyermekszínház műsora volt, amely a témához kötődően többek között egy mesebeli malomba és pékségbe is elröpítette a gyerekeket.
– Az évek során kialakult egy lelkes csapat, amelynek tagjai szívügyüknek tartják megszervezni a tábort, köszönöm nekik, hogy ezúttal is szabadidejüket föláldozva segítettek, hogy egy újabb sikeres és felejthetetlen hetet nyújtsunk a gyerekeknek – mondta Varga József, a kopácsi Arany János Kultúregyesület elnöke.
Ez a tábor egy újabb példája a kopácsiak összefogásának, s remélhetőleg még sokáig lesz annyi kitartásuk és energiájuk a szervezőknek, hogy megrendezzék.
A rendezvényt a kopácsi Arany János Művelődési Egyesület szervezte, a Bellyei járás támogatásával.