A Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően új könyvekkel bővült a Pélmonostori Városi Könyvtár keretében működő Horvátországi Magyarok Központi Könyvtára. A támogatásból számítógépet is vásároltak, amelyre még nagyobb szükség van járvány idején.
Rabbi Zsolttól, a központi magyar könyvtár vezetőjétől megtudtuk, a közelmúltban elsősorban a gyermekirodalom terén bővítették az állományt, ugyanis az intézménynek összesen nyolc ún. könyvtári állomása van drávaszögi tanintézményekben: az újbezdáni, sepsei és csúzai általános iskolában, valamint a vörösmarti, hercegszőlősi, eszéki, laskafalui és a kiskőszegi óvodákban.
– Könyvtárunk kiemelt feladatként tekint arra, hogy minél több magyar ajkú gyereknek biztosítson magyar nyelvű olvasnivalót. Fiókkönyvtáraink célja, hogy növeljük a magyar nyelvű könyvek hozzáférhetőségét olyan településeken, ahol ezekből hiány van – mondja Rabbi Zsolt, hangsúlyozva, nagyon fontos, hogy a fiatal korosztályok anyanyelven is olvassanak.
– A magyar központi könyvtár állománya jelenleg 6800 kötetet számlál. Igyekszünk minden évben új könyvekkel frissíteni az állományt, ezt leginkább a zágrábi Kulturális Minisztérium, Eszék-Baranya megye és a Bethlen Gábor Alap pályázataiból biztosítjuk, de nagy segítségünkre volt korábban a Márai-program is – nyilatkozta lapunknak a könyvtárvezető.
A járvány miatt nagyobb szerepet kap az elektronikus tevékenység
A járványhelyzet a könyvtár látogatottságára is negatív hatással volt, hiszen korlátozniuk kellett a csoportos látogatásokat, rendezvényeik és műhelyeik számát, volt időszak, amikor az olvasóterem sem működhetett. A könyvkölcsönzés terén viszont nem észleletek jelentős csökkenést, az olvasók és a dolgozók gyorsan alkalmazkodtak az új helyzethez. A könyvtár felerősítette az elektronikus tartalmak létrehozását, illetve azok feltöltését a könyvtár különböző közösségi oldalaira.
A Bethlen Gábor Alap pályázatából ezért nemcsak könyveket vásároltak, hanem egy új számítógépet is, amely nélkülözhetetlen segédeszköz a könyvtárban, különösen járványhelyzet idején, amikor még nagyobb szerep jut a digitális munkának.
A város legrégebbi kulturális intézménye
Rabbi Zsolttól megtudtuk, a 2021-es esztendő könyvtáruk számára jubileumi év volt. Tavaly volt húsz éve, hogy a Pélmonostori Városi Könyvtár önálló intézményként működik.
– Persze a múltunk ennél sokkal nagyobb, hiszen Pélmonostor legrégebbi kulturális intézménye vagyunk. Ebből az alkalomból könyvtárunk hivatalos logót és kabalát kapott, emellett elkészült az intézmény múltját összefoglaló kétnyelvű, horvát-magyar könyv is, amire nagyon büszkék vagyunk – tudtuk meg Rabbi Zsolttól.
Programjaikkal kapcsolatban elmondta, nagy örömükre tavaly megtarthatták Télapó-ünnepélyüket a könyvtárban, februárban pedig visszatér egyik legsikeresebb programjuk: az iskola előtt álló gyerekek számára tartanak műhelyeket szombatonként. Emellett számos programmal készülnek minden korosztály számára 2022-ben, ha a járványhelyzet engedi, meg fogják őket valósítani.
Az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.