Magyarország Eszéki Főkonzulátusa az eszéki J. J. Strossmayer Egyetem Bölcsészettudományi Kara társszervezésében múlt csütörtökön konferenciát rendezett Agenda 2030 címmel, melynek témája a fenntartható fejlődés volt.
Az eszéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéken tartott tanácskozás elsődleges célja a horvát és a magyar nemzeti fenntartható fejlődési stratégiák kölcsönös megismerése volt, azok helyi szinten való alkalmazásának lehetőségeiről szóló tapasztalatcsere elindítása, potenciális közös pályázati lehetőségek feltérképezése, valamint az együttműködési lehetőségek megvitatása a két ország érdekelt szereplőinek közreműködésével.
– Úgy gondoltuk, hogy mivel a fenntartható fejlődés az élet minden területét érinti, egy olyan konferenciára van szükség, amelyen önkormányzatok, civil szervezetek, gazdaszervezetek saját fenntartható fejlődési programjukat mutathatják be, nem kis mértékben azzal a céllal, hogy egymástól is tanulhassanak, másrészt próbálunk találni olyan közös programokat, amelyek közös finanszírozással valósulhatnak meg EU-s pályázatok keretében – nyilatkozta lapunknak De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, aki Milica Lukić dékánhelyettes asszonnyal együtt köszöntötte a vendégeket, többek között Szili Katalint, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnökét, Bartus Gábort, a tanács titkárát, Selma Šogorićot, a horvát Egészséges Városok Program vezetőjét, Matijević Olivért, a HMDK ügyvezető elnökét és Obradović Ena külgazdasági attasé helyettes konzul .
Az ENSZ 193 tagállama 2015 szeptemberében fogadta el az új integrált fenntartható fejlődési és fejlesztési keretrendszert, az Agenda 2030-at, amely a szegénység megszüntetéséhez, az egyenlőtlenségek leküzdéséhez, Földünk környezeti rendszerének megóvásához vázol fel elképzeléseket. Az új keretrendszer egyik fő jellegzetessége, hogy – szemben a korábbi fejlesztési együttműködési tervekkel – átveszi a fenntartható fejlődési programok átfogóbb szemléletét, minden ország és régió számára célokat és feladatokat ír elő.
Szili Katalin a Kárpát-medencei fenntarthatóság irányairól beszélt, elmondta, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsban fontosnak tartják a fenntartható fejlődésstratégia kidolgozását, ami a külhoni régiókkal együttműködésben jöhetne létre.
Bartus Gábor A magyar nemzeti fenntartható fejlődési keretstratégia logikája címmel tartott előadást. Rajtuk kívül több neves előadó szólalt fel a témában a múlt csütörtöki tanácskozáson.