Miközben lakhatásra, energiára és közlekedésre egyre többet kell költenünk, addig pl. kenyérre, tésztára, húsra, vagyis szinte minden másra kevesebb jut, egyedül a sörfogyasztás nagyobb, mint korábban – derült ki abból a felmérésből, amely a Novi List napilapban látott napvilágot nemrég.
Egy átlagos háztartás éves költségvetése tavaly közel 75 ezer kúna volt, aminek a legnagyobb hányadát, 31,7 százalékát az étel- és italköltségek teszik ki, a rezsiköltségek 15,7 százalékra rúgnak, míg utazásra 12,9 százalék megy el.
Élelmiszerre és alkoholmentes italokra évnete 23 735 kúnát költünk. 2010-ben 71 kiló kenyeret és péksüteményt fogyasztottunk el, tavaly 2,5 kilóval csökkent az egy főre jutó kenyérfogyasztás. Tavaly kilenc kilogramm tésztát ettünk meg, valamennyivel kevesebbet, mint egy évvel korábban. A malachúsfogyasztás is csökkent, a 19,8 helyett már csak 16,5 kiló húst eszik megy egy átlagpolgár. Régóta állítják, hogy nagyon kevés halat fogyasztunk – az utóbbi időben még ez is csökkenő tendenciát mutat.
Évente átlagosan 75,7 liter tejet iszunk meg, mintegy két literrel kevesebbet, mint 2010-ben. Szinte mindenből kevesebbet fogyasztunk, legyen az tejtermék, zöldség, még az egy főre jutó krumplifogyasztás is legalább 3 kilóval csökkent.
Egyre csökken a gyümölcsfogyasztás is. 2010-ben 16 kilogramm almát ettünk meg, tavaly már csak 14-et. És miközben a borfogyasztás 10,1 literre csökkent, sörből több fogyott fél literrel (16,3 liter volt a fejenkénti fogyasztás 2011-ben).
{fcomments}