A horvát Köznevelési és Oktatási Ügynökség Mozgás, tánc és kép címmel tartott múlt héten kétnapos szakmai konferenciát a rajz és vizuális nevelés tantárgyakat oktató pedagógusok számára Eszéken, a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központban a tanintézmény és a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma közreműködésével.
A Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ augusztus 27-28-án egy rangos esemény házigazdája volt: itt találkoztak a rajzot, rajzkultúrát oktató tanárok az ország különböző pontjairól, hogy a Mozgás, tánc és kép címmel tartott szakmai konferencia keretében különböző előadásokon és műhelyfoglalkozásokon vegyenek részt.
A megnyitón Andócsi János, a házigazda intézmény igazgatója és Vučenović Belašić Tímea rajtanár, az esemény házigazdái köszöntötték a résztvevőket, bemutatva az eszéki magyar iskolaközpontot is.
– A továbbképzésre Horvátország egész területéről érkeztek rajztanárok azzal a céllal, hogy egyrészt a rajzórák tanterveiről beszéljünk, másrészt pedig hogy bemutassuk a kultúránkat mint az országban élő egyik kisebbség kultúráját – nyilatkozta lapunknak Vučenović Belašić Tímea.
Zvjezdana Prohaska, a rajzkultúra és képzőművészeti nevelés tantárgy tanügyi főtanácsosa és Blaga Petreski, a horvát Köznevelési és Oktatási Ügynökség spliti intézetének a főtanácsosa is szólt a tanácskozás résztvevőihez.
– A magyar kulturális örökséggel, a magyar művészeti kifejezésmóddal, az etnikai és öko-örökséggel mint témákkal, tehát a magyar folklór által kínált inspirációkkal foglalkoztunk az értekezlet keretében. Különösen érdekes és ösztönző volt ez a további munkánkra vonatkozóan, és a szeminárium délutáni részében minden műhelyünk kizárólag a magyar művészeti, természeti és kulturális örökségre épült – nyilatkozta lapunknak Blaga Petreski főtanácsos.
A konferencia első napján az egész napos oktatás, iskolai, pedagógiai és pszichológiai problémák voltak az előadások tárgyai. Másnap a magyarsággal kapcsolatos témák kerültek a középpontba.
– Előadásomban a hungarikumokat, valamint a Magyar Nemzeti Értéktárat mutattam be, amelynek részét képezik drávaszögi értékeink is, például a kopácsi hagyományos halászat eszközei és bizonyos ételeink is, amelyeket, azt gondolom, mindenképpen meg kell ismertetni a kollégákkal – nyilatkozta lapunknak Kontra Csapó Györgyi, az iskola szaktanára.
A tanácskozás keretében kulturális programra is sor került, Fica Lili szólóénekszámmal lépett színpadra, a Dörömb Gyermekszínjátszó Csoport a Hétfejű tündér című árnyjátékát mutatta be, ezenkívül a csúzai Csárdás népi tánccsoport és a kopácsi Arany János Tavirózsa táncegyüttese is bemutatkozott. Kulturális örökségünket volt hivatott bemutatni a néprajzi tárlat is a konferencia előterében.
Andócsi János iskolaigazgató lapunknak úgy nyilatkozott, büszkék rá, hogy házigazdái lehettek a konferenciának, amelynek keretében népszerűsíthették nemzeti értékeinket.
A szakmai tanácskozást a horvát Köznevelési és Oktatási Ügynökség szervezte a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (Eszék), valamint a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma közreműködésével.