Vidékünkön sokfajta gyógynövény található, amelyekből különleges és egyedi likőrt készíthetünk házilag. Nemcsak a végeredmény izgalmas, hanem az azt megelőző kutatómunka is, amelynek része a természetjárás is. Juhász Bálint mesélt nekünk legújabb kezdeményezéséről, amelyre minden olyan személyt invitál, aki szeret túrázni és nyitott a növényvilág felfedezésére.
De hogy hogyan is terelődött érdeklődése a gyógynövénylikőr-készítés felé a kiskőszegi Juhász Bálintnak, akiről sokszor írtunk lapunkban is? Szemétgyűjtési akció és land art műhely kapcsán, amikor túraútvonalat hozott létre, vagy amikor megírta a Kapu című meseregényét, amely mostanra hódító útjára indult az anyaországi könyvkereskedésekben is? E projektek első pillantásra talán távol állnak egymástól, de valamennyit összeköti a természet- és életszeretet, a környezetvédelem. Mint Bálinttól megtudtuk, a mostani kezdeményezés is kapcsolódik a korábbi mozgalmakhoz.
– A Dor project web- és Facebook-oldalán megosztottuk a Trian nevezetű projektünket, melynek keretében kézműves gyógynövénylikőr elkészítésének a módjába avatjuk be az érdeklődőket. Vidékünkön számtalan gyógynövény található, amelyekből különleges és változatos ízvilágú likőrök készíthetők, de a végeredmény igazából csak „hab a tortán”. A mozgalom további célja, hogy újabb lehetőséget teremtsünk az érdeklődök számára a természetben való kalandozásra, a növények megismerésére, ezzel együtt érzékenyítsük őket a környezettudatos gondolkodásra – mondja Bálint.


Hozzátette, a gyógynövényital elkészítése nem igényel szaktudást, csak nyitottság és kellő elszántság szükséges hozzá. De honnét is indult az ötlet?
– Néhány évvel ezelőtt Szlovéniában találkoztam először az úgynevezett házi Jägerrel. A szlovénoknál az utóbbi tizenöt évben nagyot nőtt a kereslet a kézműves termékek iránt, nagyon sok helyi terméket fogyasztanak, s ha van alkalmuk rá, akkor készítenek is. Likőrjük íze mellett nagyon megtetszett az elkészítési módja is, hiszen a hozzávalókat szinte egész évben kell keresni, gyűjteni, rengeteg túrázás előzi meg a végeredményt, a szabadban tartózkodás egészségre gyakorolt hatását pedig, azt hiszem, nem kell hangsúlyozni – mondja riportalanyom.
Trian, a baranyai gyógynövénylikőr
A likőrrel való első találkozása után elhatározta, elkészíti saját italát idehaza. Első feladata volt, hogy megállapítsa, melyek azok a gyógynövények, amelyek vidékünkön is megtalálhatók. Hiszen a szlovén receptben mintegy negyvenfajta gyógynövény szerepel. Ennek kb. 30%-át ki kellett húznia, mivel a mi területeinken nem teremnek.
– Saját likőröm készítésekor az volt az alapkoncepció, hogy kizárólag őshonos gyógynövényekből készüljön, olyan fajtákból, amelyeket a közvetlen környezetemben begyűjthetek. Emellett azt is elhatároztam, nem adok hozzá semmi olyant, ami vásárolt vagy termesztett – mondja Bálint, hozzátéve, így kezdett bele tavaly kora tavasszal az egész éven át tartó kalandozásba és kutatómunkába az őshonos növények varázslatos világában. Jó hasznát vette a mobiltelefonra letölthető gyógynövény-felismerő alkalmazásnak, hiszen arra nagyon odafigyelt, hogy például mérgező vagy a hazánkban védett növényeket kiszűrje.


A végeredmény pedig első saját házi likőrje lett, amit a Trian névre keresztelt a latin triangulus (magyarul háromszög) után, amellyel régiónkra, a Drávaszögre (Baranya-háromszög) utal.
Magánkezdeményezését mostanra közösségi szintűvé fejlesztette, amely teljesen költségmentes, nem igényel semmilyen pályázati támogatást. Keretében a Dor project weboldalán (dorproject.hr) vagy Facebook-oldalán (Dor project) ingyenesen teszi közzé az érdeklődők számára ettől a héttől kezdve két-három hetente az őshonos gyógynövényeinkről, a likőrkészítés tudnivalóiról szóló írásokat, amelyeket profi fotós, a pélmonostori Nenad Milić fényképeivel illusztrálnak, hogy akik kipróbálnák magukat benne, nekivágjanak a nagy kalandnak, és ezzel együtt felfedezzék szűkebb természeti környezetük értékeit is.