KÉP/ÍRÁS: klasszikus festmények a diákok szavaival

91

A Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (Eszék) irodalmi esszépályázatot hirdetett felső tagozatos általános iskolai, valamint középiskolás diákok számára, olyan írásművek elkészítésére ösztönözve ezzel a horvátországi magyar fiatalokat, amelyeknek ihletadó forrásai a magyar képzőművészet ikonikus alkotásai. A napokban kihirdették a pályázat győzteseit.

A KÉP/ÍRÁS pályázatot 2016 óta minden évben meghirdeti a magyar kultúra napja alkalmából Samu-Koncsos Kinga magyartanár és Dorkić Diana, a tanintézmény könyvtárvezetője. A pályázat immár 8. éve arra ösztönzi a horvátországi magyar fiatalokat, hogy új, kreatív nézőpontjukkal gazdagítsák a magyar képzőművészet ikonikus alkotásainak megélését. A szervezők meglátása, hogy a kanonizált művek és a kortárs befogadók kölcsönösen gyarapíthatják egymást: a diákok egyéni megközelítésmódjukkal „kiszabadítják a múzeumokból” a méltán nagyra becsült s ezáltal idővel kulturális közhellyé váló műalkotásokat: így egyszerre ünneplik és éltetik is, elevenen tartják a nemzeti hagyományt.

– A magyar kultúra olyan kiapadhatatlan érzelem- és tudásforrás, amiből bőségesen meríthetünk, miközben saját helyünket jelöljük ki a világban, saját személyiségünk körvonalait igyekszünk megrajzolni. Pályázóink életkorának tekintetében ez különösen izgalmas, hiszen tizenévesen az önmegismerésnek egy kitüntetett szakaszát élik meg, egy olyan összetett kalandot, amelyben a magyar művészeti – akár irodalmi – alkotások megbízható segítőként, tükörként szolgálhatják őket. A pályázattal arra biztatjuk őket, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, nemcsak önmaguk, hanem a környezetük építése érdekében is. Hiszen miközben inspirációt merítenek a választható klasszikusokból, alkotásaikkal maguk is ihletforrássá válnak mindannyiunk számára. Köszönet illeti mindazokat, akik barátként, szülőként, felkészítő tanárként támogatják őket ebben – mondta Kinga tanárnő.

Egyre izgalmasabb pályaművek érkeznek

– Felemelő élmény számomra, hogy évről évre egyre izgalmasabb pályaművek érkeznek. A pályázók igen összetett narrációs eljárásokkal élnek, és egyéni formavilágokat alkotnak. A tudatos szervezői szándéktól tulajdonképpen független, s annál is inkább szívmelengető fejlemény, hogy az évek során vissza-visszatérő pályázók nyitott alkotóközösséggé kapcsolódnak: izgatottan várják és elemzik egymás szövegeit – azokét is, akikkel (már/még) nem egy iskolába járnak, és persze kritikusan megvitatják a zsűri meglátásait. Különösen örömteli látni, amikor pályázóink szélesebb körben is sikert érnek el; ahogyan korábban Ádor Csaba, idén Szabó Vivien és Gorjanac Szilvia részesült elvitathatatlan irodalmi elismerésben – nyilatkozta lapunknak Samu-Koncsos Kinga.

DÍJAZOTTAK:
Általános iskolás kategória:

  1. hely: Tót Klaudia: A különleges erdő
  2. hely: Vacsora Viktória Ibolyka: A szellemek mocsara
  3. hely: Rózsa Petra: Az utolsó levél

    Különdíj: Kovacsics Ádám: Fura világ

    Középiskolás kategória:
  4. hely: Gorjanac Szilvia: A vadmályvák útján
  5. hely: Podravac Petra: Két lélek
  6. hely: Angyal Eszter: Mint egy virágmező

    Különdíj: Simon Gábriel: A fa