A múlt év decemberében a magyar Országgyűlés elfogadta az új felsőoktatási törvényt. A változások csak kismértékben és kedvezően érintik a határon túli magyar fiatalok anyaországi továbbtanulási lehetőségeit.
Horvátországi magyar fiataloknak az anyaországban való továbbtanulására 1970-től folyamatosan van lehetőség. Az utóbbi két évtizedben egy részük a budapesti Balassi Intézetben tölt el egy évet felzárkózás céljából, míg mások közvetlenül felvételiznek a választott egyetemi szakra.
A következő tanév magyar állami ösztöndíjjal történő továbbtanulási lehetőségeit illetően Prosszer Szanella horvátországi ösztöndíjreferens minden évben tájékoztatót tart az eszéki HMOM Központ végzősei számára. Így volt ez idén is, a múlt héten a végzősöknek elmondta többek között, hogy a szeptemberben kezdődő tanévtől az állami ösztöndíjas és részösztöndíjas finanszírozási formában tanuló határon túli magyar egyetemistáknak is lesz társadalombiztosításuk.
Február 24-éig lehet jelentkezni alap- és mesterképzésre
A hallgatói szerződésben egy olyan kitétel is helyet kapott, amely előírja, hogy a határon túli hallgató a diplomaszerzést követő 20 éven belül szülőföldi vagy magyarországi munkavégzésre kötelezhető a képzési idő kétszeres időtartamában. E kötelesség nem teljesítése a képzési költség visszatérítését vonja maga után.
– Ami a Balassi Intézetet illeti, az egyetemi előkészítő képzésre áprilisban kell jelentkezni. De jelentkezni lehet alap- és mesterképzésre, részképzésre és doktori képzésre is. Felhívnám az A/3-as ösztöndíjas, diplomázott hallgatók figyelmét, hogy lehetőségük van ún. hazatérési ösztöndíj elnyerésére, amely egy egyszeri támogatás, amennyiben az oklevél megszerzése utáni két évben munkaviszonyt létesítenek szülőföldjükön. Az alap- és mesterképzésekre jelentkezők számára február 24-e a jelentkezési határidő – tájékoztatott az ösztöndíjreferens.
Jó hír a határon túli magyar középiskolákban érettségizőknek, hogy az államnyelvből, esetünkben a horvát nyelvből tett matúráért a magyarországi felvételi eljárásban 40 többletpont kapható. Ez azonban a későbbiekben nem számít felsőfokú, C típusú nyelvvizsgának. Várható azonban, hogy szeptembertől életbe lép egy olyan jogszabály, mely az ilyen érettségit megfelelteti középfokú C típusú nyelvvizsgának, melyet a diploma kiadásakor is figyelembe vehet a felsőoktatási intézmény.
Töröltek egyes szakokat
A miniszteri döntés végrehajtásaként az egyetemeknek és főiskoláknak újra kellett gondolniuk, hogy milyen szakokat indítanak, indíthatnak állami ösztöndíjas (korábbi nevén államilag támogatott) formában. Ennek megfelelően a felvételi tájékoztató kiadványokban meghirdetett képzések egy részét törölték.
– Javaslom, hogy felvi.hu-n minden jelentkező ellenőrizze a felvételi tájékoztató kiadványok elektronikus változatában, hogy az általa kiválasztott képzés indul-e abban a finanszírozási formában és azon az egyetemen vagy főiskolán, amire jelentkezni kíván. Azok a jelentkezők, akik e közlemény megjelenése előtt adták be jelentkezési lapjukat, vagy elektronikus jelentkezésüket, azt díjmentesen korrigálhatják a megjelent új információk alapján, a www.felvi.hu oldalon található Kérvénytárból letölthető nyomtatvány beküldésével.
További, a magyarországi felsőoktatási, továbbtanulási lehetőségekkel kapcsolatos információkért Prosszer Szanellánál lehet érdeklődni a 031/275-134-es telefonszámon.