Jogi szaktudásával magyarságunk megmaradásához szeretne hozzájárulni

269
Dudas_Endre

Az újbezdáni Dudás Endre a magyar nyelvű általános és középiskola után horvát egyetemre iratkozott, most pedig ismét magyarul tanul: a doktori képzést a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzi, s a kisebbségvédelem témájával foglalkozik.

Dudás Endre az újbezdáni általános iskolában kezdte pályafutását. A kicsi, de szép, családias hangulatú tanintézményben anyanyelvén tanulhatott, és a különböző iskolán kívüli aktivitásokban is részt vett: színjátszott, verset mondott, táncolt.
Az általános után az eszéki magyar iskolaközpont gimnáziumába iratkozott. Ez nem volt egyszerű döntés számára és családja számára sem, ugyanis az Újbezdánhoz jóval közelebb eső Pélmonostoron is lett volna lehetősége gimnáziumban tanulni. Ő azonban anyanyelvén akarta folytatni tanulmányait, ezért az eszéki HMOMK mellett döntöttek, még ha többet is kellett utaznia, s emiatt korábban kelt és később feküdt, és értelemszerűen az utazási költség is nagyobb volt.
– Jó döntés volt a Központba iratkoznom, mert szerintem az ember sokkal többet hozhat ki magából, ha az anyanyelvén tud tanulni – mondja Endre.
Nem csak emiatt szerette az eszéki magyar iskolaközpontot. Mint mondta, sokkal szívélyesebb, barátságosabb, mint egy nagyobb intézmény, ahol akár húsz-harminc gyerek is van egy osztályban, és a tanárnak nincs ideje a diákokkal külön-külön foglalkozni.
– A Központban kevesebben voltunk, ezért a tanároknak több idejük jutott mindenkire, többet segíthettek, ha valakinek tanulási gondja akadt, s ezért senki sem maradt le a tananyagban, mindenki fel tudott zárkózni, és jobban kiegyenlítődtek az esélyek – emlékezett vissza Endre.
 

A magyar gimnázium után horvát jogi karra jelentkezett
Miután elvégezte a gimnáziumot, az eszéki egyetem jogi karára iratkozott. Az egyetemválasztás előnye volt, hogy Eszéket akkor már jól ismerte. Mégis meglehetősen bátor döntés volt a részéről, hiszen az addig magyar nyelvű iskolában tanult diáknak akkor még gondjai voltak a horváttal, pláne a jogi karon, hiszen a jogi nyelv anyanyelven sem egyszerű.
– A tanulmányaim kezdetén voltak nehézségek, akadtak megértési problémáim is, de felzárkóztam, semmi sem megoldhatatlan, ha az ember akar valamit – mondta Endre.
A felzárkózásban segítettek is neki, mindenki elismeréssel fogadta, hogy magyar anyanyelvűként merte vállalni a horvát jogi egyetemet. Endre volt az egyetlen magyar az évfolyamon, de az alatta és fölötte lévőn sem voltak nemzettársai.
Megtapasztalta a kétnyelvűség előnyeit, sok lehetőség nyílt számára, hogy a horvát mellett tudott magyarul is. Az eszéki J. J. Strossmayer Egyetem jogi kara és PTE ÁJK közös projekten dolgoztak, és Endre tudott a legkönnyebben szót érteni a magyarországi intézményből érkező kollégákkal.
Felvette a kapcsolatot néhány pécsi tanárral, s ennek az ismeretségnek döntő szerepe volt abban, hogy az eszéki egyetem elvégzése után a pécsi jogi kar doktori képzésére jelentkezzen.
 

Doktori képzése során a kisebbségvédelemmel foglalkozik
Endre tavaly szeptembertől a PTE Állam és Jogtudományi Karának állami ösztöndíjas doktorandusza.
– Kedvemre való a doktori képzés, ami nem tanórákon alapszik, hanem inkább individuális munka, melynek során tudományos fejlődést érhet el az ember. A három évig tartó kutatómunkám során a kisebbségvédelemmel fogok foglalkozni – mondta Endre.
Dolgozata egy részében elemezné a horvátországi magyar és a magyarországi horvát kisebbségek helyzetét, összehasonlítaná a kettőt, illetve azt vizsgálná, hogy mit tanulhatnak egymástól. Munkája során a két kisebbségre vonatkozó jogi rendszer különbségeit, előnyeit is tanulmányozni kívánja. Témaválasztása nem véletlen, hiszen ő is kisebbségi közegben él, s tanulmányaival is szeretne hozzájárulni a horvátországi magyarság megmaradásához.

 

{fcomments}