Továbbra is ezerszámra érkeznek a bevándorlók mindenféle hiteles, azonosításra szolgáló dokumentum nélkül, az unió pedig megbénulva szemléli az eseményeket. Horvátország a múlt hétig még csak szemlélője volt a történteknek, egy hét alatt viszont igen nagyot változott a helyzet. Az elmúlt napok történéseit igyekeztünk most összefoglalni nagy vonalakban.
Horvátország nem volt felkészült és nem is tudta kezelni a válsághelyzetet, ez abból is látszott, hogy múlt hétfő óta a politikusok egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek. A horvát határrendészeti igazgatóság vezetője hétfőn még úgy nyilatkozott, nem várható, hogy a menekülthullám Horvátország felé veszi az irányt. Ranko Ostojić belügyminiszter kedden a sajtónak nyilatkozva rámutatott, hogy bár Horvátország a schengeni egyezmény részese (jóllehet még nem tartozik a schengeni övezethez), sosem szüntette meg határainak az ellenőrzését, továbbra is fokozott ellenőrzés van érvényben. Az országban húszezer rendőrt mozgósítottak a menekültprobléma kezelésére. A miniszter ekkor azt is mondta, hogy mindenkit regisztrálnak, és aki nem hajlandó alávetni magát az eljárásnak, azt kiutasítják az országból.
Szerdára virradóra megérkezett az első migránscsoport Horvátországba, ekkor már Zoran Milanović miniszterelnök azt nyilatkozza, hogy átengedi Horvátországon a migránsokat, és segíteni fog nekik, hogy eljussanak Nyugat-Európába, de azt is mondta, hogy Horvátországban korántsem lesznek a migránsok beáramlásával kapcsolatban olyan állapotok, mint Szerbiában és Magyarországon. Egész nap folyamatosan érkeztek a menekültek a horvát-szerb határ mellett fekvő Tovarnikba.
Csütörtökön bejelentették, hogy a vártnál is több menekült érkezett egy nap alatt, 5 és félezer, és már nemcsak Tovarniknál lépik át a (zöld)határt, hanem Kiskőszegnél is. Több száz fős tömeg vonult át a drávaszögi Vörösmarton is, akiknek nagyobb része az éjszakát már Pélmonostoron, a szabad ég alatt töltötte. Ide szállították folyamatosan Tovarnikból is a menekülteket. Az alig tízezer fős kisvárosra ugyanannyi menekültet zúdítottak rá.
A horvát kormány csütörtöki ülésén válságtörzset hozott létre a menekülthelyzet kezelésére. A belügyminiszter kijelentette: Horvátország nem képes több migránst fogadni.
A legtöbb híradás és újságcikk úgy kezdődik, hogy „a magyarokkal ellentétben Horvátország megmutatta, mennyire emberséges”. Közben a migránsok számának növekedésével egyre több olyan kép is napvilágot látott, amelyen több ezer ember tölti a szabadban az éjszakát a vasúti sínek mellett. Továbbá a vöröskereszt, valamint más karitatív szervezetek is felhívták a kormány és a lakosság figyelmét arra, hogy kifogytak a tartalékokból.
Pénteken a miniszterelnök azt mondta: Horvátország nem tartóztatja fel a migránsokat, nem zárja le az országhatárokat, és nem vezényli ki hadseregét a határokra, hanem átirányítja őket Magyarországra. A nyilatkozat után pedig rögtön el is indultak a buszok a magyar határ felé. Azóta Magyarországgal is feszültté vált a viszony.
Szombaton Zoran Milanović kijelentette, elvesztették az irányítást a dolgok felett, és tranzitfolyosót nyitnak a migránsok továbbhaladásának biztosítására Szlovénia és Magyarország felé.
Az elmúlt napokban több mint 15 ezer menekültet szállítottak át Magyarországra.
– Tagadhatatlan, hogy Horvátországnak válságos a viszonya Magyarországgal, Szlovéniával pedig feszült – jelentette ki Mate Granić volt külügyminiszter az N1 horvát hírcsatornának adott interjújában. Olyan világméretű migrációs válságról van szó – a legnagyobbról a második világháború óta -, amelyre sem a világnak, sem az Európai Uniónak nincs válasza – mondta. Macedónia és Szerbia megtette, amit tudott. Amikor pedig Magyarország eldöntötte, hogy kerítést épít szerbiai határán, Horvátországnak kész tervekkel kellett volna előállnia, és nagy regisztrációs táborokat kellett volna létesítenie a szerb, a magyar és a szlovén határon – tette hozzá. A volt külügyminiszter szerint komolyan kell venni Magyarországnak azt a fenyegetését, hogy meggátolja Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez.
Opatovacon vasárnap ötezer fő befogadására alkalmas sátortábort épített fel a horvát katonaság. A kétszáz sátorból álló táborban a migránsok legfeljebb két napot maradnak, majd tovább szállítják őket a magyar határra.
Szakértők elmondása alapján várható, hogy az Európába érkező migránsokat hamarosan 5-8 fős családjuk is követni fogja, így az eddig is szinte kezelhetetlen nyomás a sokszorosára nő majd.
{fcomments}