Az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület a járványhelyzethez alkalmazkodva folytatja tevékenységét. Online keretek között működik az anyanyelvápoló szakcsoport, a kézműves szakcsoport, sőt még a tánccsoport is. Az egyesület nagy hangsúlyt fektet az idősebb korú tagokról való gondoskodásra is.
A több mint hetvenéves múlttal rendelkező eszék-rétfalusi Népkör ma is az egyik legaktívabb szervezetünk. A járvány miatt más kultúregyesületekhez hasonlóan ideiglenesen felfüggesztette a tevékenységét, legalábbis a megszokott keretek között. Az egyesület szakcsoportjainak találékony tagjai megtalálták a módját, hogyan működjenek tovább, betartva a korlátozásokat.
Folytatja a munkát az anyanyelvápoló szakcsoport
Elsőként az egyesület keretében működő magyar anyanyelvápoló szakcsoport reagált a helyzetre. A korlátozások bevezetése után online keretek között kezdett működni, azóta is ilyen módon bővítik szókincsüket, fejlesztik nyelvtudásukat a csoport tagjai. Pavicsics Márta, a szakcsoport vezetője videokonferenciás eszközök használatát is fontolóra vette, amelyeken keresztül még hatásosabban folytathatnák a munkát.
Törődnek az idősebbekkel
A koronajárvány idején fokozott odafigyelésre és gondoskodásra van szüksége az idősebb korosztálynak.
– Egyesületünk ezen a téren is gyorsan reagált, Kovács József, az egyik érintett kezdeményezésére egy kommunikációs csoportot hoztunk létre, melynek keretében mindenekelőtt az idősebb, gyakran egyedül élő tagjainkon igyekszünk segíteni, az elszigeteltséget könnyebbé tenni, egymást támogatni a kitartásban és otthon maradásban – nyilatkozta lapunknak Szemesi Róbert, a Népkör titkára, tánccsoportvezetője.
Azok számára pedig, akiknek nincs közelebbi hozzátartozójuk, felkínálták fiatalabb tagjaik segítségét. Húsvét alkalmából süteménnyel ajándékozták meg három egyedül élő, mozgáskorlátozott idősebb tagjukat, egy kicsit megszépítve számukra is az ünnepet.
Az egyesület tervei közt szerepel továbbá, hogy egy otthon is végezhető, kifejezetten az idősebb korosztálynak kialakított tornagyakorlatokból álló videóval motiválják tagjaikat a testmozgásra.
A tánccsoport is online módra váltott
A Népkör körülbelül egy éve alakított néptánccsoportot, amely – akárcsak az egyesület – főképp az idősebb korosztályokhoz tartozókból áll, akik kevésbé értenek a technikához.
– Ezért, noha nem volt egyszerű, mégis sikerült néptánccsoportunk számára is megszervezni a videokonferenciás órákat. A csoportot továbbra is én vezetem, rendszeresen, heti két alkalommal gyakorolunk, új elemeket is tanulunk – mondta Szemesi, hozzátéve, mindössze egy hétig szünetelt tánccsoportjuk, ily módon viszont aktívan folytatja tevékenységét.
Otthon foglalkoztatja tagjait a kézműves szakcsoport
A kézműves szakcsoport is működik, tagjai odahaza szorgoskodnak, munkájuk eredményét pedig a közösségi oldalon és egyéb távközlési lehetőségek segítségével osztják meg egymással. Az egyesület titkárától megtudtuk, felmerült annak ötlete is, hogy a kijárási tilalom alatt készült kézimunkákat, kézműves tárgyakat a járványhelyzet megszűnése után egy kiállítás keretében mutassák be.
Köszönet a támogatóknak
Bár a korlátozások hatással voltak a kultúregyesület életére is, a Népkör lelkes tagjai bebizonyították, sikerült alkalmazkodniuk a fennálló helyzethez. Szemesi megjegyezte, mindez nem valósulhatott volna meg a zágrábi Kisebbségi Tanács, a Bethlen Gábor Alap és a Csoóri Sándor Program támogatása nélkül, amelyek évek óta segítik eszék-rétfalusi egyesületünk működését.