Idén rendezték meg a sorrendben 9. virágfesztivált Dályhegyen, amely az Erdődi járás legjelentősebb rendezvényévé nőtte ki magát. Az Eszék-Baranya megyei Bor- és Turisztikai Napok zárófesztiválján a kirakodóvásár és a kultúrműsor mellett fontos szerep jutott a magyar gasztronómiának is.
Az Erdődi járás Kisebbségi Magyar Önkormányzata, a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület és a járás Turisztikai Egyesülete idén is közösen szervezte meg a Dályhegyi Virágfesztivált, az Eszék-Baranya megyei Bor- és Turisztikai Napok rendezvény keretében.
A programot a szokásokhoz híven Eszék-Baranya megye és az Erdődi járás vezetősége nyitotta meg.
Hugyik Imre, a dályhegyi Petőfi Sándor Kultúregyesület elnöke köszöntötte a vendégeket, köztük Vladimir Šišljagićot, Eszék-Baranya megye zsupánját, De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzult, Jankovics Róbertet a HMDK ügyvezető elnökét, Loboda Mátyást, a dályhegyi helyi választmány elnökét.
Az ünnepség szónokai mind az esemény jelentőségét hangsúlyozták. Jovan Jelić járási elöljáró köszönetet mondott mindazoknak, akik kivették a részüket a virágfesztivál megvalósításából. De Blasio Antonio főkonzul szerint az ilyen és ehhez hasonló rendezvényekre közösségteremtő szerepük miatt van szükség, valamint hogy a virágfesztivál nemcsak a falu és a járás szintjén, hanem sokkal szélesebb körben is örömet okoz az embereknek. Végül Vladimir Šišljagić szólt az egybegyűltekhez, elmondta, a virágfesztivál sikerét a nagyszámú látogató és a mintegy 60 kiállító is bizonyítja.
Hugyik Imre, a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület elnöke lapunknak elmondta, az idei virágfesztiválon fontos szerepet kapott a magyar konyha, több stand mögül kínáltak magyaros ételeket a rendezvény vendégeinek – töltött káposzta, halpaprikás, vadpörkölt, pecsenye és más ételek szerepeltek a kínálatban.
A kultúrműsor az előző éviekhez hasonlóan zajlott, két részből állt. A délelőtti órákban a járási kultúregyesületek kis tánccsoportjai léptek fel, délután pedig a felnőtt csoportok mutatkoztak be. A járási egyesületeken kívül Magyarországról és Nyugat-Szlavóniából is érkeztek fellépők, így még színesebb lett a kultúrműsor.
– 2000-ben szerveztük újjá a kultúregyesületünket, öt év elteltével pedig a helyi, virágtermesztéssel foglalkozó Loboda család javaslatára rendeztük meg az első virágfesztivált. Jó ötlet volt, hiszen ma már Baranyából és Horvátország távolabbi régióiból is érkeznek vendégek a rendezvényre. Úgy gondolom, a fesztiválnak köszönhetően kultúregyesületünk magasabb szintre emelkedett, és közvetve szerepe van új művelődési házunk felépülésében is, amely sokat jelent a helyi magyaroknak, azoknak, akik már a színpadon vannak, de azoknak is, akik még meg sem születtek – nyilatkozta lapunknak Hugyik Imre.
A kultúrműsort a Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület gyermek tamburazenekara nyitotta meg, majd a Cserebogár és a járás egyesületeinek gyermektánccsoportjai váltották egymást a színpadon.
A délelőtti műsor alatt találkoztam Škrbić Mirkoval is, aki Bellyéről érkezett a fesztiválra. Először vett részt családjával a rendezvényen, egy erdődi ismerőse meghívásának köszönhetően.
– Tetszik a kultúrműsor, jó látni, hogy itt, Dályhegyen is vannak magyar táncosok. A gazdag virágkínálatnak leginkább a feleségem örül – mondta Mirko. Családjával szívesen látogatnak el a környék hasonló kulturális rendezvényeire.
A fesztiválon minden megtalálható volt, ami szem-szájnak ingere. A falu központjában egy külön „utcában” álltak a virágárusok, széleskörű kínálatukban különféle dísz- és szobanövények, palánták szerepeltek.
A kultúrotthon udvarában a legkülönbözőbb kézművességek képviselői standoltak; kézimunkákat, háziszappant, mézet, lekvárt, ékszereket, természetes anyagokból készült díszeket kínáltak. Akik pedig megéheztek, több stand kínálatából válogathattak. Keveset pihent a kézi meghajtású körhinta is, a gyerekek sorba álltak, hogy felülhessenek rá.
Az újonnan épülő, még bevakolatlan művelődési házban is standok kaptak helyet. A terem egyik sarkában a helyi Katolikus Nőegylet árulta süteményeit. Tóth Mária, az egylet elnöke lapunknak elmondta, az eladott süteményekből befolyt összeget a Cserebogár gyermektánccsoportnak ajánlják fel. Az asztaluknál zserbót, rác-, túrós, kakaós és krémpitét árultak.
– Az úgynevezett hagyományos süteményrecepteket részesítettük előnyben, mert ezeket keresik a leginkább – mondta Tóth Mária. Standjukat kézi munkával készült, mintás falvédők díszítették, melyek legalább olyan régiek, mint az említett receptek, az idő nyoma viszont nem látszik rajtuk.
Az idei virágfesztivál az előző évektől eltérően nem két-, hanem egynapos volt, tartalmából és színvonalából viszont nem veszített. A programot a „fentiek” is támogatták, hiszen a fesztiválozóknak napos, meleg időjárásban lehetett részük.
{fcomments}