Rendszeres szűrővizsgálat és HPV elleni oltás – elsősorban ez segíthet megelőzni a méhnyakrák súlyosabb eseteinek a kialakulását. Európában minden 18. percben ebben a betegségben veszti életét egy nő. A méhnyakrák kialakulásáért leginkább felelős HPV-vírus nem csak a nőket, a férfiakat is veszélyezteti, ezért az oltási programot már kiterjesztették a fiúkra is.
A méhnyakrák már korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető. Ennek ellenére a méhnyakrákos megbetegedés napjainkban is kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban. Horvátországban évente mintegy 280 nő lesz méhnyakrákos, és évente 110 hal meg ebben a betegségben.
A méhnyakrák sokáig nem okoz panaszt, ezért hangsúlyozni kell a nőgyógyászati rákszűrés fontosságát a korai felismerésben. Hazánkban egy országos kampánnyal, az ún. mimóza-nappal is figyelmeztetnek erre a betegségre és a rendszeres szűrés fontosságára.
A HPV elleni oltás
A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) okozza, így az a HPV elleni vakcinával is megelőzhető.
Az idei már a hetedik olyan tanév hazánkban, amikor az önkéntes védőoltást az iskolai kampányoltás keretében kaphatják meg azok a fiatal lányok és fiúk, akik az általános iskola 8. osztályába járnak. A vakcinát a felkarba adja be az iskolaorvos. Ahhoz, hogy a védettség kialakuljon, két oltásra van szükség 6 hónap különbséggel, ezért fontos, hogy mindkét adag beadása megtörténjen. Az oltóanyag hatékony és biztonságos: nem tartalmaz sem élő vírust, amely szaporodhatna a szervezetben, sem genetikai anyagot, amely a sejtekbe beépülve megváltoztathatná azok működését. Mindkét dózis térítésmentes. Fontos hangsúlyozni, hogy a védőoltással járó esetleges kellemetlenség jóval kisebb kockázatot jelent annál, mint amit egy, a védőoltás hiányában esetlegesen kialakuló rákos megbetegedés jelenthet.
A HPV elleni védőoltás nem kötelező. Ugyanakkor fontos mérlegelni azokat az érveket, amelyek az egészség védelme és a betegség megelőzése mellett szólnak. A védőoltás éveken keresztül védelmet nyújt a HPV-fertőzés következtében kialakuló rákos megbetegedések ellen.
Az oltási kampány sikere kezdetben 18-20 százalékos volt, a beoltottságot mára sikerült 38-45 százalékra növelni.
Eredmények
A HPV elleni oltás eredményeképpen közel kilencven százalékkal visszaszorult a méhnyakrákos esetek száma egy nemrég közétett felmérés szerint. A Cancer Research UK nevű szervezet az eredményeket „történelminek” nevezte, és elmondta, hogy azok bizonyítják: a vakcina életeket ment. Csaknem valamennyi méhnyakrákos esetet vírus okozza, és nagy remények fűződnek hozzá, hogy az oltással csaknem teljesen eltűnhet a betegség.
Eddig már több mint száz országban elérhető a vakcina, és az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) az a célja, hogy a méhnyakrákot szinte teljesen eltüntessék világszinten.