Horvátország hajlandó bevándorlók egy kisebb létszámú csoportjának a befogadására

321

Horvátország megérti a menekültek szenvedéseit, és kész arra, hogy befogadjon egy kisebb létszámú bevándorló-csoportot, de az országnak vannak korlátai, amelyeken nem tud túllépni. Zoran Milanović horvát miniszterelnök erről Brüsszelben beszélt a sajtó képviselőinek múlt csütörtökön, ahol Lázár János magyar miniszterelnökséget vezető miniszter Horvátországot érintő nyilatkozatára is reagált.

„A bevándorlásnak nem Horvátország az oka, a problémáért a nagyobb országok felelősek” – mondta, majd hozzátette: ezért nehéz szolidaritásról beszélni, de hajlandóak vagyunk egy kisebb számú menekült-csoportot befogadni, mert bennünket érzékenyebben érint az ügy, mint más közép-európai országokat, amelyek sokkal radikálisabban léptek fel ellene.
Arra a kérdésre, hogy Horvátország csatlakozik-e a visegrádi négyek (Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország) álláspontjához, amely országok a leginkább ellene vannak a kötelező kvóta bevezetésének, Milanović azt mondta: nem látja ezt szükségesnek, „mert van saját álláspontunk és saját fejünk”.
„Nekik megvannak a saját okaik. Ami Horvátországot illeti – és aminek én nagyon örülök -, a horvát közvélemény a menekültek befogadását érintő első bejelentésre nem lépett fel idegengyűlölően és harciasan, Zágrábban és más horvát városokban nem masíroztak a jobboldali szélsőségesek” – mondta.
A miniszterelnök szerint, ha Magyarország le is zárja határait, Horvátországra nézve ez nem okoz nagyobb problémát, ugyanis még nem tagja a schengeni övezetnek.
Milanović emellett elmondta, „egy kicsit furcsának tartja” Lázár Jánosnak kedden az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt elhangzott, Horvátországot érintő kritikáját. A magyar miniszter példátlannak nevezte a horvát kormány akcióját a Mol-INA-üggyel kapcsolatban, amelynek szerinte az egész magyar gazdasági elit befeketítése, a Mol teljes vezérkarának büntetőeljárásokba bevonása a célja. Lázár János szavai szerint „szándékos és tudatos bojkott” áll a hátterében azért, mert nem készült el a román és a horvát gázvezeték Magyarország irányába.
Milanović kiemelte: a magyar olajipari vállalat vezetése a felelős azért, hogy az INA körül kialakult helyzet miatt a horvát igazságügy felelősöket keres Horvátországban és esetleg a Mol részéről is.
„Nem az én kormányom kezdte, és nincs semmilyen érintettségünk az ügyben. Magyarország baráti ország, és senkinek nem jutott eszébe bármiben is meggátolni, mert minden energetikai kérdés Horvátország számára is pénzügyi érdek” – hangsúlyozta.
Milanović azt is elmondta, arra fogja kérni Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy Magyarország küldjön két Gripen harci repülőgépet az augusztusban megrendezendő zágrábi katonai felvonulásra.

{fcomments}