A horvát kormány már évek óta tervezi légierejének modernizációját, az eddigi próbálkozások viszont rendre balul sültek el. Úgy tűnik, most végre sikerült megkötni az üzletet és megállapodni a harci repülők beszerzéséről.
Tizenkét francia, Dessault Rafale F3R típusú, használt vadászgép beszerzéséről döntött a horvát kormány múlt pénteken. Ez az egyik legnagyobb értékű horvát haderőfejlesztés az ország harminc évvel ezelőtti függetlenné válása óta.
Andrej Plenković kormányfő a kabinet ülésén kiemelte: tíz együléses és két kétüléses harci gép mellett döntöttek, amelyek értéke 999 millió euró. Hozzátette: mindent figyelembe véve a francia ajánlat volt a legkedvezőbb. A kiválasztott többfunkciós vadászgépek a legújabb generációs harci gépek családjához tartoznak, és a világ egyik legjobb gépei – mondta a miniszterelnök, megjegyezve, hogy ezzel az ország olyan képességre tesz szert, amellyel az elkövetkező 30-40 évben többszörösére növelik a horvát hadsereg harci erejét. „Ez a béke legnagyobb záloga” – húzta alá.
Horvátország tavaly januárban írt ki új pályázatot többcélú harci repülőgépek beszerzésére, miután egy évvel korábban meghiúsult az izraeli F-16C/D Barak típusú vadászbombázók megvételére irányuló üzlet. A pályázatra végül négy országtól, Franciaországtól, az Egyesült Államoktól, Svédországtól és Izraeltől érkezett ajánlat.
Horvátország egyetlen vadászrepülő százada nyolc szuperszonikus, nagyjavításon átesett MiG-21 BIS harci és négy UM gyakorló repülőgépből áll. A gépek nagyjavítását komoly botrány kísérte: a horvát katonai ügyészség 2016 márciusában nyomozást indított, mert sorozatos hibák jelentkeztek a repülőgépek használata közben. A vizsgálatok során kiderült, hogy Ukrajna nem eredeti MiG-21-es vadászrepülőket adott el Horvátországnak, hanem több, más országból beszerzett alkatrészekből összeállított gépeket. A megvásárolt repülőgépek sorozatszámait átütötték, és az alkatrészek sorozatszámai sem egyeznek a dokumentációkban lévőkkel. Jelenleg mindössze néhány repül közülük, és azok is csak minimális időt töltenek a levegőben. Ugyanakkor 2023-tól már ezek a gépek sem szállhatnak majd föl, mert műszaki érvényességi idejük lejár, addigra viszont megérkeznek a francia gépek.