Honismereti kirándulás

554
A Daruvári Magyarok Közösségének a tagjai a hétvégén egy kétnapos magyarországi kránduláson vettek részt, az úti cél Budapest és Szentendre volt.

Daruvár környékén erőteljes az asszimiláció, a magyar kultúra ismerete eltűnőben van, a nyelvvel együtt. Az 1995-ben alakult Daruvári Magyarok Közösségének kitartó és lelkes munkája azonban reményre ad okot, hogy a magyarság még egy ideig megmarad azon a tájon. A közösség számos programmal igyekszik a magyar identitást erősíteni: rendszeresen szerveznek magyar napokat, ápolják más szlavóniai és baranyai egyesületekkel a kapcsolatot, évente pedig több honismereti kirándulást is szerveznek.

Sabo Snježana, a Daruvári Magyarok Közösségének elnöke elmondta, noha már többször jártak Budapesten, a hétvégi kirándulás egyik állomása is a magyar főváros volt.

– Anyaországunk fővárosában olyan sok fontos látnivaló van, hogy egy alkalommal nem lehet megtekinteni. Budapesten ezúttal megnéztük a Mi, magyarok kiállítást is, amely a Kosztolányi Dezső által a tíz legszebbnek tartott magyar szó: a láng, a gyöngy, az anya, az ősz, a szűz, a kard, a csók, a vér, a szív és a sír mentén és a kapcsolódó gondolatkörön, tudományterületen keresztül vezeti végig a látogatókat a magyarság történetén, új látásmódot is kínálva egyúttal arról, mit jelent magyarnak lenni. Külön öröm volt számunkra a lipiki termálvíz egykori plakátját fölfedezni. A kirándulás másnapján pedig Magyarország legnagyobb szabadtéri néprajzi múzeumába, a Szentendrei Skanzenbe látogattunk el, amely a magyar tájegységek legjellemzőbb építészetet, a falusi környezetet és a hajdan volt életmódokat, kultúránkat tárta elénk – mondta Sabo Snježana, aki hozzátette, egy igazán emlékezetes és szép kiránduláson vehettek részt az egyesület tagjai.

A kirándulás a Bethlen Gábor Alap támogatása révén valósult meg.