Harmincéves a zágrábi Hungarológia Tanszék

68

A Zágrábi Egyetem Hungarológia Tanszéke március 20-án ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját a Zágrábi Egyetem Bölcsészettudományi Karának az épületében. Az ünnepségen köszöntők és előadások hangzottak el.

A zágrábi egyetem bölcsészettudományi karán az 1994-95-ös tanévben iratkozhattak be az első diákok a hungarológia szakra. Ezen a szakon a magyart mint idegen nyelvet tanítják, és a diákok magyar előtudás nélkül juthatnak be. Emellett tanulnak irodalmat, nyelvészeti tantárgyakat, műfordítást és a magyar kultúráról is. A legjobbak az ötödik tanév végén elérik a B2- C1-es szintet is. Kiemelkednek a fordítástudományi szaktantárgyak, számos kötetet megjelentettek már, amelyeken az oktatók és a hallgatók közösen dolgoztak.

A múlt héten tartott ünnepséget jelenlétével tisztelte meg dr. Demcsák Csaba, Magyarország zágrábi nagykövete és Mladenovics Anna, a Liszt Intézet igazgatónője is. Az ünnepi programot és a fogadást követően a szervezők két szakmai programmal is készültek. A Fordulóponton: hungarológiák a régióban címet viselő panelbeszélgetés résztvevői a térségünkben működő, magyar nyelvet oktató felsőoktatási intézmények képviselői voltak: dr. Andrić Edit az újvidéki, dr. Marko Čudić a belgrádi, dr. Lehocki-Samardžić Anna az eszéki és dr. Rudaš Jutka a maribori egyetemről. A panelbeszélgetés célját dr. Žagar Szentesi Orsolya a divergáló és konvergáló tényezők kiemelésében és ezekben a közös utak és megoldások keresésében határozta meg. A több hasonló, részleteiben mégis eltérő nehézségekre a panelbeszélgetés résztvevői a párbeszédet és az együttműködést emelték ki megoldásként.

Szakmai program a fordítóműhely munkájáról

A szakmai program a Mađarska književnost u našim prijevodima (Magyar irodalom fordításainkban) című kötet bemutatójával és a hungarológiai fordítóműhely tagjaival folytatott beszélgetéssel folytatódott. A fordítóműhely alapítója, dr. Ćurković-Major Franciska beszámolt a műhely kezdeteiről, létrejöttének motivációjáról és a korai tapasztalatokról, mindezt saját személyes tapasztalataikkal egészítették ki a hungarológia szak végzett hallgatói (Marčac Borna, Karácsonyi Dávid, Kovács Lea, Špoljar Sandra és Kušćer Nikola).

Az eseménnyel párhuzamosan tanszéktörténeti kiállításra is sor került a könyvtár előcsarnokában, amelyet Sekso Milković Ana, a zágrábi Hungarológia Tanszék munkatársa készített.