Gazdag farsangi programfelhozatal februárban

95

Ahogy régen, úgy ma is derűs, vidám programokban bővelkedik a farsangi időszak: valamennyi magyar településünkön rendeznek maszkabált, az ünnepkör pedig a várdaróci kakasütéssel ér véget.

A farsang a karácsonyi és húsvéti ünnepkört összekötő időszak. A római katolikus liturgia folyamatában nem túl jelentős, de a néphagyományok tekintetében talán a leggazdagabb időszak. Január 6-ától, vízkereszttől számítjuk a farsang kezdetét, a vége pedig évről évre azért változik, mert a húsvétot megelőző nagyböjt kezdetéig tart.

A farsangi szokások – többnyire február hónapban – a végére, „farsang farkára” összpontosultak/összpontosulnak, farsangvasárnapra, farsanghétfőre és húshagyókeddre. Az előkészületek azonban már a farsangvasárnapot megelőző csütörtökön elkezdődtek/elkezdődnek.

Az egész farsangi időszak egyfajta felszabadulás a szigorú, megfeszített, munkával töltött hétköznapok körforgása alól. A tavaszi nagyobb munkálatok és a böjt megkezdése előtt az utolsó lehetőség volt a gondtalan szórakozásra.

Ezt az időszakot ma is a bálok és népszokásokkal színezett, mindent korosztályt megmozgató farsangi mulatságok sora jellemzi. Íme egy kis ízelítő azokból az eseményekből, amelyekre érdemes lesz kimozdulnunk az elkövetkező hetekben, hónapban.

Batyubál Dályhegyen

A dályhegyi Petőfi Sándor Kultúregyesület az idei évet is a hagyományos batyubállal nyitja meg február 8-án. A rendezvény a helyi magyarok találkozási alkalmául szolgál, amelyen minden évben együtt farsangol az Erdődi-hát magyarsága.

Farsangi mulatságok Csúzán

A HMDK csúzai alapszervezete február 15-én farsangi mulatságot tart felnőttek számára. A szervezők felhívják az érdeklődők figyelmét, hogy a belépés díjtalan azok számára, akik az 1920-as évek elegáns gengszterdivatját idéző ruhában jelennek meg.

Február 16-án, vasárnap pedig a Jókai Mór Kultúregyesület tartja hagyományos gyerekmaszkabálját. A batyus mulatságra minden korosztályt várnak, a legkisebbek számára vidám hangulatú vetélkedők is lesznek.

Vukovári magyar bál

A gazdabálhoz hasonló színvonalú mulatság a vukovári magyar bál, a Vukovári Magyarok Egyesülete szervezésében, melyre idén február 15-én kerül sor. Az esemény helyszíne a Royal Díszterem (Vijeće Europe 143., Vukovár), a zenét az Aranycsárdás zenekar szolgáltatja majd.

Farsangolnak majd a kopácsiak is

A HMDK kopácsi alapszervezete a helyi Ribar/Halász Labdarúgó-egyesülettel társszervezésben rendez farsangi mulatságot február 22-én. Az egész napos programok folyamán minden korosztály kiélvezheti a karnevál örömeit, a délelőtti órákban felvonulás indul a gyerekmaszkák számára, majd felelevenítik a kakasütés Alfalukban honos hagyományát. A kora esti órákban a legkisebbeket, késő este pedig a felnőtteket várják jelmezes báli mulatságra.

Farsangi bál Vörösmarton

A Baranyai Júlia Magyar Kultúregyesület február 22-én, szombaton szervez jelmezbált 16 órai kezdettel a vörösmarti kultúrotthonban gyermekek és felnőttek részére. Szórakoztató játékokkal, fánkkal, teával és forralt borral várják a vendégeket, a részvétel ingyenes, a legjobb jelmezeket díjazzák. A szervezők kérik a résztvevőket, február 20-ig jelentkezzenek Fábián Melisszánál (095/5127-975).

„Emberbál” Újbezdánban

Az újbezdáni önkéntes tűzoltószervezet február 22-én tartja meg hagyományos rendezvényét, az ún. emberbált. A mulatság 19 órakor veszi kezdetét a falu művelődési otthonában, a zenét a kórógyi Aranycsárdás zenekar szolgáltatja. A belépőjegy ára (15 euró/fő) a vacsorát is tartalmazza. Helyfoglalás: 091/753-1465 (Kovács Zoltán); 095/893-8410 (Martinčić Márió). Jelentkezési határidő: február 19.

Farsangi lovas felvonulás Darázson

Darázson farsang utolsó napján, március 4-én (húshagyókedd) lovas felvonulásra kerül sor, közel félszáz népviseletbe öltözött lovas vonul majd végig a településen zenei kísérettel, ilyen módon igyekeznek „elűzni a telet”. A farsangoló csoportot néhány háznál megvendégelik, így válik az esemény mindenkit megmozgató népünnepéllyé. Kis József szervező a kiskőszegi HMDK-alapszervezet és a darázsi turisztikai közösség közreműködésére is számíthat.

Várdaróci kakasütés

Március első hétvégéjén kerül sor magyarságunk legnagyobb szabású farsangi eseményére, a várdaróci kakasütésre. A többszáz éves hagyomány felelevenítésével most is az a szervezők (Várdaróc Magyar Kultúregyesület) célja, hogy bevonják a gyerekeket, így nemcsak az óvodásokat, hanem a tánccsoportos fiatalokat is várják a kakasjelmezes felvonulásra, valamint a kakasütés hagyományának felelevenítésére.

Programajánlónk nem tartalmazza az összes farsangi rendezvényt, eseményt, összeállításunkat következő lapszámainkban időszerűsítjük.