A Rijekai Egyetem Magyar Nyelvi Lektorátusa meghívására Juhász Imre, Fiume jogtörténetének elismert kutatója, a Magyar Alkotmánybíróság elnöke november 12-én részt vett a Fiumei Szabad Állam Egyesület és az Európa Parlament Coppieters Alapítványa szervezésében megvalósuló Hidak az államok között című konferencián.
Hat ország 12 előadója mutatta be olyan városok, mint Fiume, Trieszt, Újvidék, Gdańsk és Dimitrovgrad sorsát, amelyek a 20. század folyamán több államhoz is tartoztak, és amelyek ma is példát mutathatnak arra, hogyan lehet a történelmi és kulturális sokszínűség a kapcsolatteremtés alapja, azaz hogyan lehetnek városok hidak az államok között.
Juhász Imre Fiume mint a magyar Szent Koronához csatolt corpus separatum címmel tartott előadást, mely jogtörténelmi betekintést nyújtott Fiume különleges státuszába mindhárom magyar időszakban. Az előadásban kitért arra, hogy Fiume 1776 és 1918 között a Magyar Királysághoz tartozott, két megszakítással: először Napóleon inváziója, majd 1848-ban az osztrák–horvát katonai beavatkozás szakította meg. Az 1868-as horvát–magyar kiegyezést követően 1870-ben helyreállt a magyar közigazgatás, ami Fiume gazdasági és társadalmi virágzását hozta el.
Látogatása második napján Juhász Imre megtekintette a volt Kormányzói Palotában működő Fiumei Horvát Tengermelléki Tengerészeti Múzeumot. Tea Perinčić muzeológus személyesen kalauzolta végig az Alkotmánybíróság elnökét, bemutatva többek között néhány magyar nyelvű dokumentumot, amelyek a város magyar korszakához kötődnek. Juhász Imre hamarosan megjelenő könyve, amely Fiume történelmi jelentőségét tárgyalja, a tervek szerint nemcsak magyarul, hanem horvát nyelven is elérhető lesz. Ez az igény már most azt mutatja, hogy a város múltja iránti érdeklődés nemcsak a tudományos körökben, hanem a szélesebb közönség körében is erős.
Fiume különleges státusza és kulturális sokszínűsége a múltban hidakat épített különböző államok és nemzetek között, és ez ma is inspirációként szolgálhat Európa számára. Juhász Imre látogatása és kutatásai ennek a fontos örökségnek az értékét emelik ki, hozzájárulva ahhoz, hogy a történelmi Fiume helye még meghatározóbb legyen az európai emlékezetben.