Kisült vetésterületek, feketére szikkadt, hasznosíthatatlan kukoricacsövek, kiégett napraforgótányérok – így feshetnénk le a horvát mezőgazdasági területeket. A becslések szerint a mezőgazdaság 1,2 milliárd kunás károkat szenvedhet el, és ezen már a napokban leesett csapadék sem enyhíthet. Csak Eszék-Baranya megye területén több mint 500 milliós a kár, és kártérítést a gazdák sem a megyétől, sem az országtól nem remélhetnek.
A hosszan tartó hőség és szárazság Horvátország egész északi részét sújtotta, hatalmas károkat okozva a mezőgazdaságban. A kukorica, a szója, a cukorrépa, a napraforgó nagyon megsínylette a mostoha időjárást, amelynek következtében az első jelentés szerint több mint 1,2 milliárd kunás kárral számolhatnak a gazdák. A legtöbb kár Eszék-Baranya megyében keletkezett, összesen 513 millió kunányi, a legkevesebb pedig Pozsega-Szlavón megyében, ott 53,1 millió kunányi. Verőce-Drávamente megyében pedig körülbelül 200 millió kuna a becsült kár.
A várdaróci Király Sándor kukoricát is vetett az idén, de szinte az egészet elvitte a szárazság.
– A Horvát Erdészetnél dolgozom, a munka mellett foglalkozom fölműveléssel és állattartással is. Nagyon gyenge az idei termés. Annak ellenére, hogy mindent megadtunk neki, az egy hold kukoricáról csak talicskányi termést takarítottunk be, most a szénát gyűjtjük, hogy legyen mivel etetni télen az állatokat – panaszolja Sándor.
A legnagyobb a terméskiesés a kukoricánál
Csúzától alig két kilométerre, Baranya egyik legjobbnak számító termőföldjén gazdálkodik immár harminc éve Pinkert Zoltán. Azt mondja eddig ilyen rossz éve soha nem volt.
– Itt az átlagtermés általában 8 tonna körüli, a tavalyi évben, amikor szintén egy extrém száraz év volt, de mégsem volt ilyen hosszan tartó a forróság, a kukoricáról átlag 9 tonnát is leszedtünk, most viszont jó, ha a 900 kilót betakaríthatunk. Ezt is csak azért szedjük le, mert itt-ott lehet apró csöveket találni, de van olyan kukoricám is, amit már lesilóztattam, mert még a csövek sem fejlődtek ki. Ezekről a földekről köztudott, hogy itt egy kis harmat vagy néhány csepp eső is sokat segít, az idén még ez is elmaradt – mondja, közben az alig másfél méterre nőtt kukoricaszárak termését mutatva.
A kukorica mellett a szója, a cukorrépa és a napraforgó is nagyon megsínylette a mostoha időjárást.
A kopácsi Varga Zoltán egyik napraforgótáblája bő egy hektár. A hozam itt is jócskán elmaradt a várt mennyiségtől.
– Ez még talán az egyik legjobb táblám volt, de még itt is 30-40% a kár, a többi területen pedig az 50%-t is eléri. Átlagban 3-4 tonnát kellene teremnie, ha jobb év van, most, sajnos, jó, ha másfelet leszedünk, de sok helyütt annál is kevesebb lesz a hozam – mondja a kopácsi gazda.
Kovács János kopácsi termelő, a Bellyei járás kárfelmérő bizottságának is a tagja volt, körbejárták az egész járás termőterületét. Becsléseik szerint a napraforgó 70%-a, a szója 80-90%-a szenvedett kárt, de vannak olyan parcellák, ahol 100%-os, különösen a kukoricában.
Hiába a kárfelmérés, mert az országnak nincs miből megtéríteni a károkat. Ezt lapunknak Silva Wendling, Eszék-Baranya Megye Mezőgazdasági Hivatalának a vezetője is megerősítette. Elmondta, hogy az első becslések szerint a megye területén több mint 500 millió kuna a károk értéke, és a megyének nem áll rendelkezésére olyan forrás, amelyből ezt meg tudnák téríteni. Az állami költségvetésben pedig ilyen célra minden évben csupán 20 millió kuna az előirányzat.
Szloboda Tibor agrármérnök szerint, mivel az állam nem tudja a károkat megtéríteni, a megoldás az lehetne, hogy csökkentik pl. a műtrágya és a vetőanyag árát. Valamint kedvezményes kölcsönökkel tudnának, a gazdáknak segít abban, hogy fölzárkózhassanak, és hogy az EU-ba versenyképesek legyenek. Az Unióban nagyon nagy lesz a konkurencia. Véleménye szerint a kisgazdák, akiknek néhány hektár földjük van, ilyen nagy beruházási költségekkel, állattenyésztés nélkül nem tudnak majd megélni. Szövetkezniük kell majd, ha talpon akarnak maradni, a másik pedig, hogy törekedniük kell a minőségre, mert csak a minőségnek lesz kifizetődő.Már tavaly is jelentős károkat okozott a szárazság, a mezőgazdászok már akkor alig tudták fedezni a költségeiket, az idei év pedig ezt is megtetézte. A gazdák most egyetlen segítségben reménykednek, abban, hogy az állam kifizeti legalább a tavalyi támogatásokat. Ez a 400 millió kunás tétel azonban kevés lesz a több mint egymilliárd kunára becsült károk enyhítésére.
{fcomment}