Folytatódnak a farsangi mulatságok vidékünkön, a hét végén Kopácson rendeztek jelmezes fölvonulást és bált. A felvonuláson a főszerep az óvodásoké volt, akik tojást gyűjtöttek, de volt palacsintasütés és kakasütés is, az esti-éjszakai órákban pedig maszkabálra került sor a kultúrotthonban.
A farsang vízkereszt napjától (január 6.) hamvazószerdáig tart. Az időszak legjellemzőbb és leglátványosabb eseményei a maszkabálok, amelyeknek elmaradhatatlan része a lármás, zajos, jelmezes felvonulás. A maszkák ily módon próbálják elűzni a telet, a hideget.
Dr. Lábadi Károly a Drávaszög Lexikonban azt írja, hogy az Alfalukban farsangkor csiklit, azaz csónakot is vontattak lóval, melynek aljában tüzet raktak és palacsintát sütöttek. A palacsintával a járókelőket kínálták meg. Az alakoskodók tojást kaptak a járókelőktől, de a házakhoz is betértek ilyenkor, ahol szintén tojással ajándékozták meg őket. A felvonulásnak erős adománygyűjtő jellege volt.
Mára a farsangi hagyományok átalakultak, de vidékünkön a maszkabálokra minden évben sort kerítenek. A jelmezbe öltözésnek leginkább a gyerekek örülnek, így a legtöbb helyen külön mulatságot rendeznek a kicsiknek.
Kopácson egy napon tartották a gyerek és felnőtt maszkabált is. A felvonuláson a régi szokásokat is felelevenítették. Ebben a kopácsi ovisoknak volt a legfontosabb szerepük, akik jelmezbe öltözve tojást gyűjtöttek.
– Közel négyszáz tojást sikerült összegyűjtenünk – mondta Ruzsicska Ilonka kopácsi óvónő. Hozzátette, minden maszkabálkor arra törekesznek, hogy a régi szokásokat is felelevenítsék. Csónakot már nem vontattak lóval, de traktorral körbejárták a falut, a pótkocsin pedig palacsintát sütöttek, a járókelők legnagyobb örömére. Felvonulás után a kakasütésre is sor került: egy kislánynak sikerült eltalálnia a játékkakast, csoki volt a jutalma.
A gyerekfarsang nap közben zajlott, este pedig a felnőttek jelmezes mulatságára került sor a kultúrotthonban, a maszkabált a helybéli Halász Labdarúgó-egyesület szervezte.
{fcomments}